Cupa Primaverii si-a desemnat castigatorii

Magazin Salajean 1 martie 2007 0

Clubul Sportiv Frasinul Unirea Zalau, in colaborare cu Fundatia pentru Tineret Salaj, a organizat la finele saptamanii trecute un concurs de sah, intitulat Cupa Primaverii. Competitia s-a desfasurat la Baza Sportiva Fair Play, situata deasupra strandului, la doua categorii de varsta: juniori (unde au fost inscrisi 10 sahisti) si seniori (categorie la care au participat 16 concurenti). La prima grupa au participat elevi de la scolile gimnaziale Mihai Eminescu, Simion Barnutiu si Gheorghe Lazar din Zalau, precum si de la Grupul Scolar Industrial Hida. La fianl, pe primul loc la aceasta categorie s-a clasat George Lascu, elev la Scoala Gimnaziala Gheorghe Lazar. Acesta a fost urmat de Vlad Bejinariu si de Adrian Solomon, ambii elevi la Scoala Gimnaziala Simion Barnutiu. La seniori a avut loc meciul marilor orgolii, cu cea mai mare durata de timp a unei partide in competitiile locale. La final, pe primele trei locuri s-au clasat Bidis Istvan, Viorel Farcas si Vlad Muresan. La aceasta competitie, o evolutie buna a avut-o juniorul de 11 ani, Andrei Farcas, care a avut un procentaj de 50 la suta in partidele contra seniorilor. Arbitrajul competitiei a fost asigurat de Teodor Marginean, de la CS Frasinul Unirea.