Cu (o) Florina nu se face primavara

Magazin Salajean 16 ianuarie 2007 0

Cu (o) Florina nu se face primavaraDVCS Debrecen – HC Zalau 41 – 21 (19 – 8)

Formatia feminina de handbal HC Zalau a plecat vineri la Debrecen (Ungaria), pentru mansa retur din cadrul turului trei al Cupei EHF. Echipa antrenata de Ioan Gherhardt pornea fara nici o sansa in partida retur, dupa ce, in urma cu o saptamana a pierdut meciul tur cu scorul de 21 – 31. Si cum necazul nu vine niciodata singur, antrenorul zalauan nu a putut conta in partida de la Debrecen pe patru titulare: Mirela Nichita, Adriana Holhos, Gabriela Bologa si Daniela Crap. Daca primele trei se confrunta cu probleme de sanatate, ultima nu a putut fi alaturi de colegele sale, din cauza decesului tatalui sau, a carui inmormantare va avea loc azi. Astfel, Gherhardt a fost nevoit, duminica, sa le introduca in saptele de baza pe Dumitrita Berar si Alina Czeczi. Cu toate acestea, HC Zalau a inceput partida din Ungaria mai bine decat a facut-o la Zalau, in minutul cinci unguroaicele conducand cu o diferenta de un singur gol, 2 – 1. Insa, pe parcursul meciului, lipsa de experienta a unor jucatoare din Zalau si-a spus cuvantul. S-au facut multe greseli de prindere si pasare a mingii, irosindu-se si multe ocazii de a marca. In felul acesta, unguroaicelor le-a fost foarte usor sa transeze meciul in favoarea lor, acestea conducand in minutul 20 cu scorul de 13 – 6. Prima parte s-a incheiat cu un avantaj si mai mare al echipei din Debrecen, scor 19 – 8. Dupa reluare, diferenta de scor a luat proportii, iar finalul le-a gasit pe unguroaice cu 20 de goluri in avantaj, 41 – 21. Cu 15 minute inainte de finalul meciului, HC Zalau a ramas fara pivotul Raluca Ivan, care, fiind la a treia eliminare, a primit cartonasul rosu. Cea mai buna marcatoare din echipa zalauana a fost Florina Pop, jucatoare care a avut o evolutie destul de buna in partida de la Debrecen, inscriind de cele mai multe ori de pe semicercul de noua metri.

HC Zalau: Talida Tolnai, Cristina Santamarean, Raluca Ivan (2), Mihaela Ivan (5), Dana Morari, Dumitrita Berar (1), Georgiana Coadalata (4), Mariana Carstoaica (1), Alina Czeczi (2), Florina Pop (6) si Mihaela Viscreanu.