CSM si CSS Zalau au impartit podiumul

Magazin Salajean 11 decembrie 2007 0

Satu Mare a gazduit la finalul saptamanii trecute editia VII-a a Memorialului ^Octavian Feher^ la lupte libere, competitie rezervata copiilor. Au participat aproximativ 100 de sportivi de la CS Unio Satu Mare, CSS Satu Mare, CSM Zalau si CSS Zalau. Ambele echipe salajene au avut o comportare foarte buna, terminand la final pe podium. CSM Zalau s-a clasat la final pe pozitia a doua, in timp ce CSS Zalau a ocupat locul trei. La individual, luptatorii de la CSM Zalau au castigat 11 medalii prin urmatorii sportivi: Katona Cristian (cat. 25 kg) – locul 3, Sergiu Maxim (cat. 33 kg) – locul 2, Alexandru Mercea (cat. 33 kg) – locul 3, Ciprian Rusu (cat. 33 kg) – locul 3, Dan Moigradean (cat. 37 kg) – locul 3, Alin Crisan (cat. 42 kg) – locul 2, Horatiu Bosca (cat. 47 kg) – locul 2, Paul Rusu (cat. 53 kg) – locul 3, Stanciu Bogdan (cat. 63 kg) – locul 1, Daniel Bota (cat. 63 kg) – locul 3 si Sergiu Muresan (cat. 70 kg) – locul 2. Antrenorul de la CSM Zalau, Ciprian Stanciu, a precizat la finalul competitiei ca rezultatele elevilor sai sunt foarte bune. ^Sunt foarte multumit de rezultatele copiilor. Sigur ca, mai avem mult de muncit, insa copiii sunt foarte dornici de afirmare si asta conteaza enorm de mult pentru un sportiv^. Tot la individual, CSS Zalau a castigat sase medalii prin sportivii: Catalin Gherman (cat. 43 kg) – locul 1, Alexandru Porumb (cat. 53 kg) – locul 2, Cosmin Banut (cat. 53 kg) – locul 2, Adrian Pop (cat. 70 kg) – locul 1 si Szalontai Szabolcs (cat 45 kg) – locul 3. Tehnicianul de la CSS Zalau, Ioan Calian, a spus ca a fost o competitie foarte grea. Acesta a mai afirmat ca si Bogdan Sandulescu a avut o evolutie buna, cihar daca nu a fost medaliat. Alexandru Porumb a fost desemnat la final cel mai tehnic jucator. De mentionat ca printre medaliatii de la CSM Zalau sunt si copii din Sanmihaiu Almasului, care fac eforturi mari pentru a putea participa la antrenamentele din timpul saptamanii.