Cristi Boldut a cucerit argintul la internationalele din Croatia

Magazin Salajean 14 noiembrie 2006 0

Cristi Boldut a cucerit argintul la internationalele din CroatiaCroatia a gazduit la finele saptamanii trecute Campionatul International de karate kyokushin, la care au participat si patru sportivi de la CS Vidalis Zalau. Acestia sunt: Cristian Boldut (cat.70 kg), care este si antrenorul clubului, Dan Perta (cat. 80 kg), Sergiu Druhora (cat. 70 kg) si Tiberiu Isa (cat. 70 kg). A fost un concurs la care au participat sportivi experimentati din 12 tari. Cei patru zalauani au avut o evolutie foarte buna, obtinand locuri onorabile. Cel mai bun rezultat a fost obtinut de Cristian Boldut, care a cucerit medalia de argint. In primele doua meciuri, zalauanul a trecut inainte de limita de un bulgar si un ungur, iar in semifinale l-a invins pe campionul en-titre. Boldut a intalnit in finala un sportiv foarte experimentat, care este al doilea in Europa ca valoare, la categoria 70 de kilograme. Cu toate ca zalauanul a participat in finala accidentat, s-a luptat de la egal la egal cu adversarul sau, dar a fost invins la puncte. Dan Perta a obtinut locul 6 la categoria 80 de kilograme, iar Sergiu Druhora, locul 5 la categoria 70 de kilograme. Cel de-al patrulea sportiv de la CS Vidalis, Tiberiu Isa, a fost invins in primul meci, insa antrenorul Boldut ne-a declarat ca este intr-o perioada de crestere ca valoare.