Cot la cot cu Haile Gebreselasi

Magazin Salajean 4 decembrie 2007 0

Aflata in cantonamentul din Olanda, atleta de la Clubul Sportiv Municipal Zalau, Paula Todoran, a participat duminica la ultimul concurs desfasurat in Germania. A fost un open de 15 kilometri, distanta fiind intre doua orase. Surpriza cea mare a fost data de participarea la acest concurs a atletului etiopian Heile Gebreselasi, Paula luand startul chiar de langa el. La startul open-ului s-au aliniat aproximativ 4.000 de sportivi (baieti si fete). Antrenorul sportivei zalauance, Mirel Seisan, ne-a precizat ca timpul inregistrat de Paula a fost mai slab cu 40 de secunde decat la celelalte concursuri, insa diferenta a fost cauzata si din cauza ploii si a vantului. Atleta de la CSM Zalau a ocupat, la final, pozitia a patra, locul intai fiind ocupat de o sportiva din Etiopia, iar locurile doi si trei de doua atlete din Kenia. Paula Todoran va reveni in Zalau la finalul acestei saptamani, urmand sa aiba o pauza de o saptamana, dupa care va relua pregatirile pentru competitiile de anul viitor.