Coste le-a adus calificarea

Magazin Salajean 12 septembrie 2008 0

Goalkeeperul echipei simleuane a aparat un penalty in minutul 84, la scorul de 1 – 0 pentru FC Silvania

Faza a IV-a Cupa Romaniei,

FC Silvania – Liberty Salonta 1 – 0 (0 – 0)

FC Silvania: Coste – D. Muresan, Varga, R.Chis, Iuhasz, Puti (min. 79 Munteanu), Simioanca, Micas, Petcut (min. 86 Gavrus), Danila, Coman (min. 90+1 Ulmeanu). Antrenor: Mircea Bolba.

Liberty Salonta: Bal – Coca, Rosca, Goima, Cotean, Petrescu, Danci, Chis, Vrajitoarea (min. 58 Markus), Sulea (min. 50 Bente), Barsan (min. 70 Sorian). Antrenor: Tibor Selymes.

Gruparea de la poalele Magurii s-a calificat miercuri dupa-amiaza in faza a sasea a Cupei Romaniei la fotbal, dupa ce a invins pe teren propriu cu scorul de 1 – 0 formatia din Liga a II-a, Liberty Salonta. Prima repriza a fost saraca in faze de poarta, jocul desfasurandu-se mai mult la mijlocul terenului. Prima ocazie notabila a venit abia in minutul sapte, cand Chis patrunde in careu pe partea stanga, trece de doi fundasi simleuani, dar sutul sau este respins de un alt aparator simleuan. In minutul 14, acelasi Chis trimite un sut periculos spre poarta simleuana, dar Coste retine in doi timpi. Cinci minute mai tarziu si-au trecut si gazdele in cont prima ocazie notabila, insa Coman suteaza slab din careul advers. Acelasi Coman trimite balonul peste poarta din careu, in minutul 25, dupa o centrare de pe partea stanga a lui Petcut. In minutul 33, Danci suteaza din marginea careului simleuan, mingea trecand putin peste bara transversala. FC Silvania putea deschide scorul patru minute mai tarziu, cand Iuhasz a executat foarte bine o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri, balonul trimis de acesta lovind stalpul din stanga portii adverse. Tot Iuhasz a fost cel care a avut si prima ocazie din repriza a doua, cand a trimis un sut de la 18 metri putin peste poarta. In minutul 48, Danila primeste o pasa in careul advers, insa preia gresit balonul. In minutul 49, Coman suteaza pe langa poarta din interiorul careului advers. Sase minute mai tarziu a venit unicul gol al meciului. Iuhasz executa o lovitura libera de pe partea stanga, iar balonul intra in plasa dintr-o deviere a jucatorului oaspete Petrescu. In minutul 57, Danci executa puternic o lovitura libera de la 20 de metri, dar Coste respinge balonul. Opt minute mai tarziu, Petrescu incearca sa-si recupereze greseala din minutul 55, insa sutul acestuia din coltul careului trece alaturi. In minutul 76, Puti primeste o centrare de pe partea stanga, dribleaza un fundas advers, dar suteaza defectuos, pe langa poarta. Acelasi Puti rateaza din nou in minutul 79, cand primeste o minge la mijlocul terenului, patrunde spre poarta, intra in careu dar suteaza in bara laterala. Cu sase minute inainte de finalul timpului regulamentar, centralul intalnirii acorda lovitura de pedeapsa pentru oaspeti, dupa ce Simioanca a impins in propriul careu un adversar. Scorul ramane insa neschimbat, fiindca portarul Coste ghiceste coltul si reuseste sa respinga balonul, iar FC Silvania se califica in faza a V-a a Cupei Romaniei. In etapa de la finalul acestei saptamani a Ligii a III-a, simleuanii vor evolua pe teren propriu, urmand sa primeasca vizita echipei Bihorul Beius. Meciul va avea loc sambata, de la ora 17.

Partida va fi arbitrata de o brigada din timisoara, avandu-l la centru pe Remus Avram, iar la cele doua linii pe Dan Tranca si Florin Parlea. Rezerva va fi Catalin Botas, tot din Timisoara, iar rezerva va fi Marian Salomir (Cluj-Napoca).