Cinci cartonase rosii in partida de la Dej

Magazin Salajean 3 decembrie 2008 0

Juniori A: Unirea Dej – Viitorul Zalau 10 – 0 (4 – 0)

Juniori B: Unirea Dej – Viitorul Zalau 0 – 2 (0 – 1)

Daca la juniori A Viitorul Zalau a pierdut categoric, cu scorul de 10 – 0, echipa de juniori B a castigat partida de la Dej, chiar daca a evoluat ultimul sfert de ora in sapte jucatori de camp. Este adevarat ca si oaspetii au avut doi jucatori eliminati, insa antrenorul Daniel Sabau a precizat ca la ambele faze in care arbitrul de centru a acordat cartonas rosu atat pentru jucatorul sau, cat si pentru jucatorul din Dej, ar fi trebuit eliminati doar jucatorii gazda. Primul jucator eliminat de la Viitorul Zalau a fost Riscau, care a primit gratuit al doilea cartonas galben, la inceputul reprizei secunde, pentru simplul fapt ca a strigat offside la o faza, alaturi de ceilalti fundasi zalauani. Al doilea jucator eliminat a fost Andrei Sabau, in minutul 47, dupa o faza la care a fost lovit fara minge de un adversar. Antrenorul Sabau ne-a precizat ca jucatorul sau s-a ridicat de pe gazon, fara sa protesteze, moment in care centralul a acordat cartonas rosu atat pentru jucatorul dejean, cat si pentru Andrei Sabau. A doua dubla eliminare s-a produs in minutul 64, cand Dacian Groze a fost lovit cu capul in gura, dupa care a urmat o scurta imbranceala cu adversarul sau, iar centralul meciului le-a aratat ambilor jucatori cartonasul rosu. Viitorul a deschis scorul in minutul 30, iar tabela a fost inchisa in minutul 65.

Juniori A: Roman – Lucacel, Bojan, Irimes, Lipovan, Tatar, Iacob, Baica, Pasca, Brisc, Csapo. Antrenor: Laurean Flonta.

Juniori B: Andreica – Vasarhely, Sabau, L. Veres, Petrean, Lacatus, Groze, Antal, A. Sabau. Antrenor: Daniel Sabau.

Rezultatele ultimei etape a turului: Olimpia Satu Mare – U Cluj 1 – 1 (1 – 5 juniori B); Unirea Dej – Viitorul Zalau 10 – 0 (0 – 2); FC Viorel Mateianu – CFR Cluj 0 – 2 (3 – 1); LPS Cluj – LPS Bistrita 1 – 7 (1 – 5); Scoala de Fotbal Ivansuc Cluj – Gloria Bistrita 1 – 6 (1 – 8); FC Zalau – Ariesul Turda 2 – 1 (1 – 1); Ardealul Cluj – Mechel Campia Turzii 5 – 0 (6 – 2).

Prima etapa a returului se va desfasura in data de 8 martie 2009.