Campioana a urcat o poziţie în clasamentul Diviziei A1

Volei Municipal Zalău a obţinut vineri seara o victorie de trei puncte, câştigând cu scorul de 3 – 0 duelul de pe teren propriu cu CSM Bucureşti. Chiar dacă bucureştenii nu i-au “furat” niciun set campioanei, formaţia zălăuană s-a întrebuinţat serios pentru a câştiga în minimum de seturi în faţa echipei din Capitală.
Oaspeţii au fost cei care au început mai bine jocul, intrând cu avantaj de patru puncte la prima întrerupere tehnică, 8 – 4. Zălăuanii au revenit şi au restabilit egalitatea la 9, iar la al doilea time-out tehnic au condus cu 16 – 14. O serie de erori în faza de construcţie făcute de echipa campioană i-au dat posibilitatea formaţiei din Capitală să revină în joc, restabilind egalitatea la 23. Atacul a funcţionat mai bine în final, brazilianul Dal Bosco închizând setul la 26 – 24.
Chiar dacă au început parţialul secund cu un as realizat de Maximilian, oaspeţii au comis destul de multe erori la serviciu, iar Zalăul a intrat cu 8 – 5, respectiv 16 – 13 la cele două întreruperi tehnice. În partea a doua, zălăuanii au fost cei care au greşit serviciul în dese rânduri, iar setul a intrat în prelungiri. Campioana a blocat mai bine în final şi s-a impus cu 31 – 29.
Serviciul zălăuanilor nu a funcţionat prea bine nici în debutul celui de-al treilea parţial, iar oaspeţii s-au desprins la şase puncte, 12 – 6 şi 13 – 7. Spectatorii prezenţi în Sala Sporturilor se pregăteau de setul patru la această diferenţă, dar Volei Municipal a revenit spectaculos în final şi s-a impus cu 25 – 21.
În etapa viitoare, campioana se va deplasa la Baia Mare, pentru duelul cu Centrul Naţional de Excelenţă.
Miercuri, 15 noiembie, Volei Municipal va evolua în faza a II-a a Cupei României, urmând să întâlnească pe teren propriu Unirea Dej. Meciul este programat la ora 18.
Volei MUnicipal Zalău: Dobromir Dimitrov (3), Pawel Adamajtis (15), Răzvan Mihalcea (7), Vlad Cuciureanu (3), Leonardo Dal Bosco (7), Rareş Bălean (13) şi Adrian Feher – libero. A mai evoluat: Mihai Gheorghiţă (5). Antrenori: Marian Constantin (principal) şi Bogdan Nicolae (secund)
CSM Bucureşti: Thaller Maximilian (1), Burtsev Sergei (15), Pena Barreto (14), Teodor Milotin (2), Gabriel Bontea (17), Robert Vologa (8), Hector Jesus Matta Parra – libero. Au mai evoluat: Claudiu Dumitru, Veniamin Aldea şi Mihai Dumitrache. Antrenori: Vasile Pîslaru (principal) şi Ionel Rădulescu (secund)