Campioana a invins la Zalau

Magazin Salajean 12 ianuarie 2007 0

Campioana a invins la ZalauDupa infrangerea usturatoare de duminica in fata unguroiacelor de la DVCS Debrecen, scor 21 – 31,partida din cadrul primei manse a turului trei din Cupa EHF, HC Zalau a incercat miercuri seara sa produca marea surpriza in campionat. Handbalistele antrenate de Ioan Gherhardt au intalnit pe teren propriu Rulmentul Brasov, intr-o partida contand pentru prima etapa a returului Ligii Nationale. Din pacate, formatia de sub Meses nu a avut nici o sansa in fata echipei antrenate de Mariana Tarca, brasovencele aflandu-se in avantaj de la un capat la altul al meciului. Zalauancele au inceput partida timorate si, dupa numai cinci minute de joc, s-au vazut conduse cu scorul de 0 – 4. HC Zalau a marcat primul gol in minutul sapte, prin Daniela Crap. In minutul 18, Rulmentul s-a distantat la sase goluri, 4 – 10, prin reusita turcoaicei Yaman, insa, cu 2 minute inainte de finalul primei parti, HC Zalau a redus din diferenta, scorul devenind 9 – 13. Carstoaica a avut sansa de a reduce diferenta chiar la trei goluri, insa aflata singura cu portarul advers, nu a reusit sa inscrie. Au facut-o insa brasovencele, care au intrat la vestiar cu un avantaj de cinci goluri, 9 – 14. Meciul a fost la fel de disputat si in partea a doua, dar fetele lui Gherhardt au ratat multe ocazii si in aceasta repriza, dandu-le astfel posibilitatea brasovencelor sa-si mentina un avantaj linistitor pe tot parcursul reprizei a doua. Echipa antrenata de Mariana Tarca s-a impus la finalul meciului, la o diferenta de sase goluri, 18 – 24. Stau cu mingea in mana si nu stiu ce sa faca cu ea. Le e frica sa paseze si sa arunce spre poarta. In asemenea conditii este foarte greu sa te impui intr-un joc de handbal. Nici replierea nu a fost facuta la timp si adversarele ne-au prins de multe ori pe contraatac, a delcarat la finalul meciului Ioan Gherhardt.

HC Zalau: Talida Tolnai, Cristina Santamarean, Daniela Crap (7), Raluca Ivan (4), Dana Morari, Mihaela Ivan (3), Georgiana Coadalata (2), Mariana Carstoiaca (2), Dumitrita Berar, Alina Czeczi si Florian Pop.