Calificati la Balcaniada si la Europene

Magazin Salajean 7 mai 2008 0

Calificati la Balcaniada si la EuropeneDupa ce au terminat pe pozitia a treia crosul montan de la Sinaia, Simona Maxim si Ioan Mihnea au obtinut calificarea la Campionatele Balcanice si Campionatele Europene

Cei doi sportivi legitimati la Clubul Sportiv Municipal Armatura Zalau au participat la finalul saptamanii trecute la un cros montan ce a avut loc la Sinaia, concurs care a fost si o selectie pentru calificarea la Campionatele Balcanice si Campionatele Europene. Ambii zalauani au facut un traseu bun, terminand cursa pe locul trei si obtinand calificarea la cele doua competitii. Simona Maxim a parcurs un traseu de 7.200 de metri, in timp ce Mihnea a alergat 12.000 de metri. Cei doi sportivi nu au fost insotiti de nici un antrenor din cadrul clubului la acest concurs, fiind nevoiti sa-si rezolve singuri chiar si problema cazarii. Traseul a fost unul extrem de greu si a plouat foarte tare pe tot parcursul desfasurarii concursului. La feminin se vor califica sportivele clasate pe primele patru locuri la final, in timp ce la masculin se vor califica primii sase atleti. Pe langa Ioan Mihnea si Simona Maxim, CSM Armatura Zalau va mai avea o reprezentanta la Balcaniada si la Europene, fiindca atleta din Blaj, Andreea Barna, care are dubla legitimare cu CSM Armatura Zalau, a terminat cursa pe locul secund. Campionatele Balcanice vor avea loc la finalul lunii viitoare, in Bulgaria, iar Campionatele Europene se vor desfasura in iulie.