Calificare scapata printre degete

Magazin Salajean 8 decembrie 2006 0

Calificare scapata printre degeteVM Remat CSS Zalau – VCM Piatra Neamt

3 – 1 (-23, 10, 16, 19)

Dupa sapte partide consecutive in care formatia masculina de volei VM Remat CSS Zalau nu a castigat nici un meci, Kovacs si compania au reusit ca invinga, miercuri, VCM Piatra Neamt, intr-un meci contand pentru returul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei. Din pacate, succesul obtinut miercuri de trupa lui Spatacean nu i-a adus si calificarea in semifinale, deoarece scorul final al partidei de la Zalau a fost 3 – 1, iar in tur, zalauanii au pierdut cu scorul de 3 – 0. Voleibalistii de la Remat au inceput cam timorati partida de miercuri, pierzand primul set cu 23 – 25, dupa ce oaspetii s-au aflat tot timpul in avantaj. Au urmat insa alte trei seturi, in care jocul echipei zalauane s-a schimbat total. Elevii lui Spatacean au inceput fiesta, castigand in setul doi punct dupa punct, in timp ce oaspetii au castigat 10 puncte pana la finalul setului, scorul final fiind 25 – 10. Si celelalte doua seturi au fost dominate clar de echipa de sub Meses, care s-a impus cu 25 – 16, respectiv 25 – 19. Daca nemtenii nu ar fi castigat primul set, formatia din Zalau s-ar fi calificat in semifinalele Cupei Romaniei, fiindca, in partida tur, cele trei seturi le-au pierdut la scorurile de 16, 23, respectiv 17.

VM Remat CSS Zalau: Kovacs, Briscan, Onute, Sanduta, Todoran, Calin-libero. Au mai evoluat: Tadici si Verdes. Antrenor principal: Mircea Spatacean. Antrenor secund: Aurel Vlaicu.

Remat-ul intalneste in campionat lanterna rosie

Sambata, ora 11.00, Sala Sporturilor Zalau

VM Remat CSS Zalau – CSS LAPI Dej

VM Remat CSS Zalau va intalni sambata, de la ora 11.00, in Sala Sporturilor din Zalau, formatia CSS LAPI Dej. Dejenii se afla pe ultimul loc in clasamentul Diviziei A1, avand o singura victorie din 12 partide disputate. Este o sansa buna pentru formatia zalauana de a rupe sirul celor sase infrangeri consecutive din campionat, sansa care trebuie, insa, fructificata. In acest moment, echipa de la poalele Mesesului ocupa pozitia a VIII-a in campionat, ultima care asigura ramanerea in primul esalon voleibalistic.