Cainii , ca penele

Magazin Salajean 16 februarie 2007 0

Aflata la o distanta de 12 puncte de ocupanta locului doi in Liga I, Dinamo Bucuresti a sperat sa continue la fel de bine si in cupele europene, mai precis in Cupa UEFA. Pitbulii lui Rednic au plecat spre Lisabona cu gandul ca vor putea musca macar o data din plasa portii lui Quim, muscatura care sa le mareasca sansele la calificare. Antrenorul dinamovistilor spunea inainte de meci ca trebuie sa marcam la Lisabona. Numai ca Puriul a uitat probabil ca pentru a marca trebuie sa joci un fotbal adevarat si sa pui probleme adversarului, iar Dinamo a jucat fotbal cam 20 de minute din cele 90 cat a durat meciul. Noroc cu Lobont, care, aflat intr-o zi mare, a facut ca Dinamo sa fie invinsa la o diferenta de un singur gol. Un gol marcat in minutul 89 de Miccoli. Vulturii nu au practicat nici ei un joc prea stralucit, pedaland minute bune intr-o inconstienta de fotbal. Dinamo a vrut mai mult, insa nu a putut. A incercat sa marcheze, insa nu a reusit. Si nici nu avea cum sa o faca din moment ce cuplul de atacanti N&D parea a nu fi deloc interesati de poarta lui Quim. Una peste alta, partida de miercuri seara, dintre Benfica si Dinamo a aratat ca un meci de Liga a III-a.Fiecare a asteptat greseala adversarului. O greseala pe care au facut-o fundasii cainilor in minutul 89, cand l-au lasat pe Lobont singur, iar respingerea acestuia a juns in picioarele lui Miccoli, care nu a iertat. Cat despre sansele de calificare ale cainilor, este greu de crezut ca Dinamo se va califica in optimile de finala, chiar daca Benfica a invins doar cu 1 – 0. Nu este un scor mare, insa, este un rezultat la care Dinamo va trebui sa riste totul in retur si sa mizeze pe cartea atacului. Un rezultat la care Dinamo trebuie sa invinga in partida de la Bucuresti la o diferenta de cel putin doua goluri. Era greu si la 0 – 0, dar acum la 1 – 0 ? Totusi, sa fim optimisti, deoarece calificarea inca se joaca.