Boies si Poputea, pugilistii Salajului in 2006

Magazin Salajean 11 ianuarie 2007 0

Sectia de box de la Clubul Sportiv Municipal Armatura Zalau si-a trecut in cont o serie de rezultate notabile in anul care tocmai s-a incheiat. Dintre pugilistii legitimati la CSM Zalau, cele mai bune rezultate in anul 2006 au fost obtinute de Ioan Boies si Adrian Poputea. Primul a devenit vicecampion national la seniori, iar al doilea a devenit vicecampion national la tineret si a cucerit medalia cu bronz la nationalele de seniori. Si la fete, rezultatele nu au incetat sa apara, Nicoleta Florescu fiind medaliata cu argint la nationalele de fete. Tot in anul 2006, Constantin Scripcaru a obtinut medalia de bronz la nationalele de juniori, iar Paul Cristea – medalia de argint la nationalele de copii. De asemenea, Adrian Blaga, castigatorul Cupei Romaniei de la Zalau, si Adamko Zsolt, locul doi la Cupa Romaniei, au fost convocati la loturile nationale. Tot la aceasta competitie, Alexandru Chereches, Radu Sava si Paul Cristea au ocupat pozitia a treia. Pugilistii zalauani si-au reluat pregatirea pe plan local, iar prima competitie oficiala va avea loc in 5 februarie, la Calimanesti, Cupa Romaniei la fete. Insa antrenorul Ioan Dragos ne-a precizat ca, pana in luna februarie, pugilistii de la CSM Zalau vor participa la cateva gale amicale. Ioan Boies si Adrian Poputea au fost premiati de CSM Zalau si in cadrul IGalei Sportului SalajeanI. In clasamentul celor mai buni sportivi de la CSM, Poputea a ocupat locul sase, iar Boies s-a clasat pe pozitia a opta