Aur pentru atletele de la CSM Armatura Zalau

Magazin Salajean 4 noiembrie 2008 0

Echipa feminina de atletism de la CSM Armatura Zalau a fost medaliata cu aur la Campionatul National de Cros

La sfarsitul saptamanii trecute a avut loc la Craiova Campionatul National de Cros rezervat juniorilor, tineretului si seniorilor, la care au participat si atleti de la CSM Armatura Zalau si LPS Avram Iancu Zalau.

In total au fost prezenti 223 de atleti (93 de fete si 130 de baieti) de la 51 de cluburi. Cele mai bune rezultate au fost obtinute de Paula Todoran, care a devenit dubla campioana nationala atat la individual, cat si in proba pe echipe. Sportiva pregatita de Mirel Seisanu a terminat cursa cu timpul de 27 de minute, 37 de secunde si 29 de sutimi, fiind urmata de Gabriela Neacsu (CS Olimpic Sport Covasna si CSA Steaua Bucuresti), cu timpul de 28 de minute, 41 de secunde si 16 sutimi si de Marinela Safta (CSM Craiova) care a inregistrat timpul de 29 de minute, 30 de secunde si 81 de sutimi. Simona Maxim, atleta legitimata tot la CSM Armatura Zalau s-a clasat pe locul sase, cu timpul de 30 de minute, 45 de secunde si 32 de sutimi. Andreea Barna, sportiva cu dubla legitimare la CSM Armatura Zalau – Mica Roma Blaj, s-a clasat pe pozitia a cincea, cu timpul de 30 de minute, 31 de secunde si 82 de sutimi. Cea de-a patra componenta a echipei zalauane, Nicoleta Petrescu, sportiva cu dubla legitimare la CSM Armatura Zalau – Rapid Bucuresti, s-a clasat pe locul 9, cu timpul de 31 de minute, 28 de secunde si o sutime. Echipa de la CSM Armatura Zalau, care s-a clasat pe primul loc la senioare, a fost alcatuita din Paula Todoran, Simona Maxim, Andreea Barna si Nicoleta Petrescu. La tineret, echipa masculina de la CSM Armatura s-a clasat pe locul patru, fiind alcatuita din Constantin Manerean, Ioan Mihnea, Alexandru Diaconu (dubla legitimare cu CSM Brasov) si Pichler Gartner (dubla legitimare cu CSM Drobeta Turnu Severin). In proba de individual, cel mai bun rezultat a fost obtinut de Ioan Mihnea, care s-a clasat pe locul 15, cu timpul de 28 de minute si 31 de sutimi. La categoria juniori, echipa masculina a Liceului cu Program Sportiv Avram Iancu Zalau s-a situat la final pe pozitia a IV-a. Formatia zalauana a fost compusa din Razvan Pop (locul opt la individual), Ionut Baltan (locul 14 la individual), Cristian Somai (locul 39 la individual) si Farkas Szabolcs (locul 45 la individual).