Au surclasat Rapidul

Magazin Salajean 28 ianuarie 2008 0

Echipa pregatita de Sorin Radulescu nu le-a dat nici o sansa rapidistelor in meciul de ieri, pe care l-au dominat de la un capat la altul. A fost un meci intre doua formatii ce au ca obiectiv ramanerea pe prima scena a handbalului romanesc. Scorul a fost strans doar in prima parte a meciului, cand HC Zalau a avut un avans de doua goluri, insa in minutul 20, Crap si compania si-au marit avansul la patru goluri (10 – 6). Finalul primei parti a fost si mai favorabil pentru echipa zalauana, care conducea cu sase goluri (15 – 9). In debutul partii a doua, jucatoarele antrenate de Radulescu au avut o evolutie ceva mai modesta, dandu-le posibilitatea ceferistelor sa se apropie in minutul 42 la doua goluri (17 – 15). Si-au revenit insa la timp, marindu-si din nou diferenta in minutul 47, la sase goluri (22 – 16). Finalul de meci a fost incendiar, avand loc multe eliminari de doua minute in echipa Rapidului, dar si eliminarea definitiva a jucatoarei Alina Dobrin, care a protestat vehement la deciziile arbitrilor, devenind chiar agresiva fata de unul dintre acestia. Handbalistele zalauance au profitat din plin de eliminarile din tabara adversa, reusind sa se distanteze tot mai mult, odata cu trecerea timpului. Fluierul final le-a gasit pe elevele antrenorului Radulescu cu opt goluri avans (28 – 21). Pentru HC Zalau au evoluat: Smedescu, Crap (6), Coadalata (4), Ivan (4), Bratu (6), Czeczi (5). Au mai jucat: Somoi (1), Holhos (2) si Babeanu (1). Liga Nationala de handbal feminin va fi intrerupta pana in data de 3 aprilie, cand HC Zalau va evolua in deplasare la HCM Roman.