Au stins lanterna

Magazin Salajean 10 aprilie 2008 0

Au stins lanternaDupa ce a invins in etapa trecuta, pe teren propriu, Trans Sil Targu Mures cu scorul de 2 – 1, echipa pregatita de Vasile Pasca a castigat marti fara emotii in fata lanternei rosii U Cluj 1919

U Cluj 1919 – Olimpia Silvania 1 – 3 (1 – 1)

Meciul a avut loc la Cluj, iar Olimpia Silvania a castigat cu scorul de 3 – 1, dupa ce clujenii au deschis scorul in minutul 6, prin intermediul fostului jucator al Armaturii Zalau, Timoce. Chiar daca diferenta inregistrata la final de partida a fost de doua goluri, simleuanii se puteau intoarce de la Cluj cu o victorie mult mai categorica, fiindca au ratat multe ocazii in care s-au aflat fata-n fata numai cu portarul advers. Practic, dupa inscrierea golului, clujenii nu au mai pus in pericol de prea multe ori poarta aparata de Moldovan, insa Suteu, de trei ori, Lazar si Simioanca au trecut pe langa golul egalizator. Acesta a venit cu doua minute inainte de finalul primei parti, Suteu trimitand mingea in plasa dupa o invalmaseala in careul advers, in care clujenii au respins de trei ori mingea de pe linia portii. Si dupa revenirea de la vestiare, tot simleuanii au fost cei care s-au aflat la carma jocului, iar in minutul 60, Ulmeanu a dus Olimpia in avantaj. Jucatorii simleuanii au patruns pe contraatac, iar Ulmeanu a trimis mingea cu capul in plasa, dupa o centrare a fundasului Barnutiu. Doua minute mai tarziu, Suteu avea sa inchida tabela tot printr-un gol marcat pe o faza de contraatac. Dupa aceasta victorie, Olimpia Satu Mare a ramas pe locul 13 in clasament, cu 29 de puncte acumulate. In etapa de vineri, gruparea simleauana va primi vizita echipei Mobila Sovata, formatie ce se afla pe locul noua in clasament. In cazul unei noi victorii pe teren propriu in fata celor de la Sovata, simleuanii ar scapa in mare parte de emotiile retrogradarii.

Olimpia Silvania: Moldovan – Barnutiu, Muresan, Simioanca, Crisan, Lazar, Lupo, Ilas, Lakatos, Ulmeanu si Suteu. Au mai evoluat: Chirila, Gabor, Sabau si Borz. Antrenor: Vasile Pasca.