Au spulberat favorita seriei

Magazin Salajean 26 septembrie 2007 0

Handbalistele (junioare I) de la Clubul Sportiv Scolar Zalau au intalnit la finalul saptamanii trecute LPS Bistrita intr-un meci contand pentru etapa a II-a din Campionatul National de junioare I. Partida, care a avut loc in sala de sport a Liceului cu Program Sportiv Avram Iancu Zalau, se anunta una extrem de dificila, avand in vedere ca la formatia din Bistrita evolueaza aceleasi jucatoare care au jucat si in sezonul trecut, cand s-au clasat pe locul trei la turneul final. Cu toate acestea, elevele lui Dan Pavel nu s-au speriat deloc de reduta bistriteana, mobilizandu-se foarte bine si obtinand in cele din urma victoria. Prima repriza le-a apartinut in totalitate zalauancelor, care au avut la pauza un avans linistitor (20 – 15). In partea a doua, oaspetele au revenit spectaculos, reusind sa egaleze situatia de pe tabela si chiar sa preia conducerea. Cateva minute cele doua echipe au mers cap la cap, insa finalul meciului le-a gasit intr-o forma buna pe handbalistele de la CSS Zalau, care s-au desprins din nou, iar in final au castigat cu 34 – 29. In etapa urmatoare, care va avea loc peste doua saptamani, CSS Zalau va intalni in deplasare CSS 2 Baia Mare.

Pentru CSS Zalau au evoluat: Mihaela Cheta – Roxana Ciordas, Florina Fodor, Ruxandra Pop (2), Andreea Nagy, Andra Tamasan (9), Anca Pop (1), Lavinia Farcas, Iulia Sabou, Alina Czeczi (9), Florina Turcas (5), Andra Sagmar (1), Meda Pop (7), Alexandra Rusu.