Au spart gheata

Magazin Salajean 17 martie 2008 0

Au spart gheataDupa ce a pierdut de doua ori pe teren propriu in acest sezon in fata Stelei, echipa antrenata de Aurel Vlaicu a obtinut sambata primul succes in fata ros-albastrilor, insa unul care ar putea fi extrem de important

Remat Zalau – Steaua Bucuresti 3 – 0 (21, 23, 23)

Pentru a putea spera la un loc pe podium, formatia masculina de volei, VM Remat Zalau avea nevoie de o victorie in partida de sambata, sustinuta pe teren propriu in fata Stelei. O victorie pe care Gontariu si compania au obtinut-o dupa numai trei seturi, dar si dupa o evolutie foarte buna. In urma acestei victorii, cu scorul de 3 – 0, voleibalistii zalauanii vor aborda cele doua partide de la Bucuresti cu mai mult curaj si ambitie, fiindca ii mai desparte doar o victorie de cupele europene. Zalauanii au inceput in forta meciul, conducand pe toata durata primului set, iar in final impunandu-se la o diferenta de patru puncte. Setul doi insa i-a avut in prim-plan pe oaspeti, care au condus in cea mai mare parte. Nu insa si pe final, cand Remat a revenit spectaculos, intorcand rezultatul in favoarea sa si castigand setul la o diferenta de doua puncte. Cel de-al treilea set a fost din nou la discretia zalauanilor, care au condus de la un capat la altul. In etapa de la finalul saptamanii viitoare, Remat va evolua la bucuresti, unde va sustine doua partide. Pentru a termina pe podium, voleibalistii zalauani sunt obligati sa castige una din cele doua intalniri cu Steaua. In cazul in care va pierde ambele partide din capitala, Remat va evolua in faza a doua a play-off-ului impotriva ocupantei locului sapte. Ma bucur pentru aceasta victorie. Baietii s-au completat foarte bine si au demonstrat ca avem o echipa adevarata. Mergem cu sperante la Bucuresti si sper sa castigam unul din cele doua meciuri. Le multumesc spectatorilor pentru ca au fost alaturi de noi in meciul de sambata si ne-au ajutat in momentele grele, a declarat dupa meci antrenorul Vlaicu.