Au spart gheata

Magazin Salajean 24 octombrie 2008 0

Voleibalistii de la VC Remat Zalau au obtinut miercuri prima victorie din noul sezon al Diviziei A1

VC Remat Zalau – Steaua Bucuresti 3 – 0 (18, 19, 17)

Dupa trei esecuri consecutive in primele trei etape din noul sezon al Diviziei A1 la volei masculin, VC Remat Zalau si-a trecut miercuri in cont prima victorie. Echipa pregatita de Dragan Djordevic si Aurel Vlaicu a dispus cu scorul de 3 – 0, pe teren propriu, de Steaua Bucuresti. Victoria a fost una cat se poate de clara, toate cele trei seturi fiind castigate de zalauani la o diferenta mai mare de cinci puncte. Setul intai a inceput bine pentru zalauani, care au condus la un moment dat cu scorul de 5 – 2. Oaspetii au reusit sa restabileasca egalitatea la sase, dar Gontariu si compania s-au distantat din nou pe final de set. Si inceputul setului doi le-a apartinut tot voleibalistilor zalauani, care au condus cu scorul de 4 – 3 si 5 – 4. A urmat insa o rasturnare de scor, oaspetii conducand la un moment dat cu scorul de 11 – 8. Egalitatea pe tabela a fost restabilita la 12, dupa care echipa zalauana s-a distantat decisiv. Ultimul set a fost castigat cel mai clar de gruparea de la poalele Mesesului, care s-a impus la o diferenta de opt puncte. Am asteptat de mult aceasta victorie. Ma bucur ca echipa a facut un joc bun. Trebuie sa privim increzatori urmatoarele meciuri, chiar si cel de la Constanta.

Daca am fi jucat asa de la inceput acum am fi fost mult mai sus in clasament. Ma bucur ca a fost lume la sala si ca oamenii ne-au incurajat. S-a vazut ca altfel joaca si baietii daca publicul este de partea lor, a afirmat dupa meci secundul Aurel Vlaicu. Inaintea acestui meci, gruparea zalauana se afla pe ultimul loc, iar in urma succesului de miercuri a urcat pe locul sase. In etapa de sambata, VC Remat Zalau va evolua in deplasare, in fata liderului, Tomis Constanta. Tot miercuri s-au mai disputat partidele restante dintre Dinamo Bucuresti si Tomis Constanta, scor 2 – 3 si cea dintre Torpi Targu Mures si Constam Buzau, scor 0 – 3.

VC Remat: Filip Despotovsky, Alexandar Milkov, Daniel Todoran, Jovan Sajnberger, Rade Dakovic, Adrian Gontariu, Andrei Stoian si Mihai Maries – libero. A mai evoluat: Branko Madzarevic. Antrenor principal: Dragan Djordevic. Antrenor secund: Aurel Vlaicu.