Au spart gheata

Magazin Salajean 27 martie 2008 0

Au spart gheataOlimpia Silvania Simleu Silvaniei a obtinut marti primul succes in acest retur de campionat, invingand in deplasare cu scorul de 2 – 1 Inter Blaj

Fotbalistii antrenati de Vasile Pasca au avut nevoie de sase etape pentru a obtine primul succes din acest retur de campionat. Olimpia Silvania a evoluat marti in deplasare la Inter Blaj, intr-un meci contand din etapa a VI-a a returului din Seria a VI-a a Ligii a III-a. Daca pe teren propriu nu au reusit sa obtina nici un punct in acest an, jucatorii Olimpiei au inregistrat marti primul succes in deplasare. Meciul a inceput printr-o dominare a gazdelor, ajutate putin si de centralul intalnirii, care le-a si acordat o lovitura de pedeapsa in prima parte a intalnirii. Inter Blaj tot nu a reusit sa deschida scorul, fiindca portarul Coste a aparat lovitura de la 11 metri, iar scorul pauzei a ramas neschimbat. Simleuanii au ramas in zece oameni in minutul 57, cand atacantul Tudor Ulmeanu a vazut cartonasul rosu. Chiar si in aceste conditii, simleuanii nu au renuntat la lupta, iar in minutul 70 au reusit sa deschida scorul prin Suteu. Acesta a recuperat o minge la mijlocul terenului, a patruns spre poarta adeversa si a trimis balonul in plasa dupa ce a ajuns fata-n fata cu portarul gazdelor. Olimpia putea sa-si mareasca avantajul cateva minute mai tarziu, insa golul inscris de Simioanca a fost anulat. Nu i-a fost anulat insa golul din minutul 82, inscris cu capul din 7 metri, dupa o centrare foarte buna a lui Lupo. Pana la final, si gazdele au reusit sa inscrie golul de onoare, in minutul 90, prin Bogdan. Este o gura foarte buna e oxigen pentru noi. Trebuie sa simta si jucatorii ca pot mai mult, a precizat presedintele Ioan Gurzau. In urma acestei victorii, Olimpia a urcat pe locul 15 in clasament, avand 23 de puncte acumulate. In etapa urmatoare, care va avea loc maine, de la ora 15:30, simleuanii vor evolua tot in deplasare, la FC Baia Mare.