Au sistat Gazul

Magazin Salajean 25 august 2008 0

Au sistat Gazul Gaz Metan Tg. Mures – FC Silvania Simleu Silvaniei 2 – 3 (1 – 1)

FC Silvania continua parcursul bun in Liga a III-a, dupa ce a reusit sa invinga vineri in deplasare Gaz Metan Targu Mures, intr-un meci contand pentru etapa a II-a

Jucatorii antrenati de Mircea Bolba au obtinut maximum de puncte dupa primele doua etape sustinute in noul sezon al Ligii a III-a. Dupa victoria obtinuta in prima etapa, pe teren propriu, in fata echipei Unirea Dej, scor 1 – 0, FC Silvania Simleu Silvania a reusit sa castige si vineri, in deplasare, in fata echipei Gaz Metan Targu Mures, cu scorul de 3 – 2. Antrenorul Mircea Bolba s-a declarat multumit de evolutia echipei sale, chiar daca au fost si momente cand jocul formatiei sale nu a decurs tocmai cum si-ar fi dorit acesta. A fost un joc bun in cea mai mare parte si sunt bucuros ca am reusit sa castigam acest meci. Poate nu am ales eu tocmai cea mai buna formula de joc, fiindca la primul gol a gresit juniorul Muresan, dar este copil si mai are timp sa invete. L-am introdus in locul lui pe juniorul Brata, care a si marcat golul trei. Am avut foarte multe ocazii, din care trebuia sa marcam, pentru a nu mai avea evmotiile de la finalul meciului. Totusi, important e ca am castigat cele trei puncte si vreau sa-i felicit pe baieti pentru acest lucru. Cei care au intrat in locul accidentatilor s-au daruit pe teren. Sper sa o tinem tot asa si pe viitor, a precizat Mircea Bolba. Primul gol al meciului a fost inscris de catre gazde, in minutul 39, prin Boitos. La faza imediat urmatoare, simleuanii au restabilit egalitatea prin Raul Crisan, care a trimis balonul in plasa, dupa o lovitura de coltul terenului. Cu un minut inainte de fluierul final al primei parti, Lupo putea majora avantajul simleuanilor, dar, scapat singur cu portarul advers nu a reusit sa-l invinga pe acesta. Danila a facut 2 – 1 pentru FC Silvania, in minutul 62, insa cinci minute mai tarziu, oaspetii au restabilit egalitatea prin Olteanu. A urmat un asediu la poarta gazdelor, Lupo, Coman, Danila si Munteanu trecand pe langa golul trei al simleuanilor. A venit insa in minutul 90+2, cand juniorul Brata, care miercuri a evoluat pentru echipa nationala de Under 17, a inscris printr-un sut de la 20 de metri. Dupa victoria de vineri, FC Silvania Simleu Silvaniei a urcat pe locul patru in clasament, urmand ca in etapa de vineri sa primeasca vizita echipei FC Bihor II. Pana atunci, gruparea de la poalele Magurii va evolua miine, de la ora 17:30 in Cupa Romaniei, urmind sa intalneasca pe teren propriu FC Baia Mare.

FC Silvania: Coste