Au razbunat esecul de la Ungheni

Magazin Salajean 1 septembrie 2008 0

Dupa ce au pierdut in etapa trecuta la Ungheni cu scorul de 3 – 1, la finalul unui joc pe care l-au controlat in mare parte, jucatorii antrenati de Marius Pasca au abordat meciul de la Marghita cu mai multa ambitie si daruire, iar la final au obtinut toate punctele puse in joc

Liberty II Marghita – FC Zalau 0 – 1 (0 – 0)

A marcat: Gigi Gorga (min. 64)

Cartonase galbene: Bodea, Solomon, Marcus, respectiv Craciun si Muntean

Arbitrii: Razvan Cadar (Arad) – centru; Traian Marchis si Ionut Sava (ambii din Baia Mare) – asistenti. Arbitru de rezerza: Biro Gabor (Arad). Observator FRF: Lazar Parvu (Timisoara).

Liberty II Marghita: Sultan – Nistor, S. Oltean (cpt), Solomon, Lupu, Teodorescu, Goina (min. 75 Pandelica), Avramescu, B. Oltean, Popa (min. 45 Bodea), Marcus (min. 77 Lazar). Antrenor principal: Gheorghe Ghit.

FC Zalau: Adrian Notigan – Vasile Jula, Cosmin Cosma, Radu Blaga, Toth Karoly, Robert Niculaut (min. 90+2 Ionel Potra), Gabriel Craciun, Mihai Bode, Cristi Oros (min. 74 Vlad Negrean), Gigi Gorga (min. 85 Marius Muntean), Marian Igant (min. 56 Adrian Farcas). Antrenor principal: Marius Pasca.

FC Zalau a obtinut vineri dupa-amiza al doilea succes din noul sezon al Ligii a III-a, dupa ce a invins cu scorul de 1 – 0 in deplasare LIberty II Marghita. Jula si compania au dominat prima parte a meciului si puteau sa aiba la pauza cel putin un avantaj de doua goluri, dar, la fel ca ]n partida de la Ungheni s-au jucat cu ocaziile.

A urmat partea a doua, in care zalauanii nu au redus din acceleratie si au marcat in minutul 64 unicul gol al meciului. Pe langa evolutia buna a cuplului de atacanti Ignat – Gorga si a mijlocasilor Toth, Oros si Craciun, mai trebuie remarcata evolutia foarte buna in defensiva a fundasului Vasile Jula, fara de care FC Zalau ar avea probleme destul mari in aparare.

Prima ocazie notabila le-a apartinut zalauanilor, Toth executa in minutul 2 o lovitura de la coltul terenului, mingea ii revine acestuia care recentreaza, dar Radu Blaga trimite defectuos peste poarta din sapte metri. Acelasi Toth a executat trei minute mai tarziu si o lovitura libera de pe partea stanga, de la 35 de metri, dar mingea trece milimetric pe langa poarta. A urmat lovitura libera din minutul sapte, de care au beneficiat gazdele, de la 30 de metri de pe partea stanga, dar fundasul Blaga a reusit sa respinga balonul. Doua minute mai tarziu, Bode rateaza din trei metri, singur cu portarul advers, dupa o centrare venita de pe partea stanga. A venit minutul 14, cand oaspetii au executat o lovitura libera de la 25 de metri, din pozitie centrala, B. Oltean trimite un lob peste apararea zalauana, Notigan nu apreciaza bine traectoria balonului, iar mingea cade in fata acestuia, dupa care loveste bara transversala. Trei minute mai tarziu, Lupu trimite o centrare de pe partea stanga, dar Avramescu nu reuseste sa preia corect balonul, iar mingea iese in afara terenului. Oaspetii au avut o noua ocazie in minutul 21, cand acelasi Lupu centreaza pentru Marcus, care suteaza pe langa poarta. Un minut mai tarziu, Lupu executa o lovitura libera de pe partea stanga, dar Jula respinge balonul. Cinci minute mai tarziu, Craciun trimite in careu o centrare de pe partea dreapta, dar portarul Sultan iese pe centrare si resine balonul. Acelasi Craciun executa doua minute mai tarziu o lovitura libera de la 25 de metri, dar balonul trece la distanta mica de bara transversala. In minutul 35, S. Oltean il pune la incercare pe Notigan cu un sut bun din marginea careului, dar portarul echipei zalauane apreciaza foarte bine sutul acestuia si reuseste sa retina balonul. A urmat replica zalauana, Ignat trimitand doua minute mai tarziu o centrare pentru Gorga, dar acesta loveste gresit balonul. Craciun trimite in minutul 38 un sut foarte bun cu efect de la 35 de metri, dar mingea trece milimetric pe langa staplul din stanga portii. Ultima ocazie notabila a primei reprize a avut loc in minutul 41, cand Lupu trimite un sut bun din marginea careului, dar Notigan respinge balonul in corner. A urmat partea a doua a intalnirii, in care tot zalauanii au avut prima ocazie notabila. Craciun centreaza in careu de pe partea dreapta in minutul 48, iar Ignat trimite peste poarta cu genunghiul. Doua minute mai tarziu, Avramescu centreaza in careu pentru B. Oltean, care trimite cu latul pe langa poarta. In minutul 52, Marian Ignat patrunde in careu, trece de un fundas advers, dar este faultat, iar arbitrul intalnirii acorda penalty pentru FC Zalau. Lovitura de pedeapsa este executata de Bode, care trimite balonul in bara din stanga portii. In minutul 61, Marcus trimite un sut slab din afara careului, retinut fara probleme de Notigan. Doua minute mai tarziu, Farcas patrunde in careu pe partea dreapta, dar arbitrul fluiera fault in atac. Unicul gol al meciului a fost inscris in minutul 64, cand Craciun trimite o pasa pe partea stanga la Orors, acesta trece foarte bine de un fundas advers, trimite o pasa in careu pentru Gorga, care preia mingea intre doi fundasi adversi dupa care trimite balonul cu latul in plasa. In minutul 73, Oros trimite o centrare in careu de pe partea dreapta, insa nici Blaga, nici Craciun nu apreciaza bine traectoria mingii, iar balonul iese in afara careului. Cu trei minute inainte de final, Bode suteaza bine din marginea careului, dar balonul trece putin pe langa poarta. Sunt multumit de rezultatul echipei, dar mai ales de jocul din prima repriza. Din pacate, la fel ca la Ungheni, am ratat mult in fata portii. Totusi, important este ca am castigat si ca echipa da dovada de maturitate, a declarat Marius Pasca. Gigi Gorga, omul care a adus cele trei puncte pentru FC Zalau, parea fericit pentru faptul ca a reusit sa marcheze, dar a precizat ca nu conteaza cine marcheaza in timpul meciului, cel mai important lucru fiind victoria. Am facut un joc reusit si sunt bucuros ca am marcat si am adus cele trei puncte pentru echipa. Cel mai important este sa jucam cat mai bine si sa castigam cat mai multe meciuri. Cine inscrie conteaza mai putin. Puteam bate si la Ungheni, dar nu a fost sa fie si am reusit aici (n.r. la Marghita). Dupa acest succes, gruparea de la poalele Mesesului a urcat pe locul sapte in clasament. In etapa de vineri, FC Zalau va evolua pe teren propriu, urmand sa primeasca vizita formatiei Avantul Reghin.