Au ramas in Liga Nationala

Magazin Salajean 21 mai 2007 0

Daca evoluam asa si in campionat, am fi terminat in primele sase echipe. Aceasta a fost declaratia data de antrenorul Ioan Gherhardt la finalul turneului de baraj de la Buzau. In primul meci al turneului, HC Zalau a intalnit HCF Piatra Neamt, echipa de care a dispus cu scorul de 31 – 22. Chiar daca handbalistele zalauance au inceput meciul destul de timorate, nemtencele conducand la un moment dat cu scorul de 5 – 3, pe parcursul meciului zalauancele si-au imbunatatit jocul, intorcand rezultatul pana la pauza. Finalul primei reprize le-a gasit pe elevele lui Gherhardt cu sase goluri in avantaj (15 – 9). Jocul bun in faza de aparare, in special al jucatoarelor Ana Maria Lazer, Georgiana Coadalata si al portarului Talida Tolnai, au facut ca HC Zalau sa-si pastreze un avans linistitor pe tot parcursul reprizei a doua. Tot in prima zi a turneului, Rapid Bucuresti a invins CSS Slatina, cu scorul de 26 – 24. In ziua a doua, Crap si compania si-au trecut in cont cea de-a doua victorie, obtinuta la limita in fata Rapidului, scor 25 – 24. Giulestencele s-au aflat in avantaj aproape pe tot parcursul partidei, conducand si la pauza cu scorul de 14 – 11. Cu toate acestea, scorul era egal cu doua minute inainte de fluierul final, iar in ultimul minut de joc, HC Zalau a marcat golul victoriei. Intr-o alta partida disputata sambata, HCF Piatra Neamt a invins CSS Slatina, cu scorul de 35 – 29. Ieri, in ultima zi a turneului, HC a invins CSS Slatina cu scorul de 35 – 17, iar Rapid Bucuresti a trecut de HCF Piatra Neamt, cu scorul de 35 – 27. In urma acestor rezultate, HC Zalau si Rapid Bucuresti au ramas in Liga Nationala. Tehnicianul echipei zalauane, Ioan Gherhart, a precizat la finalul turneului ca a ramas placut suprins de evolutia elevelor lui. Fetele s-au mobilizat foarte bine in toate meciurile si au jucat cu multa determinare. Am facut si cateva schimbari care au dat roade. La modul in care au evoluat jucatoarele, multa lume s-a intrebat cum de am ajuns sa jucam barajul.