Au pierdut, insa au jucat bine

Magazin Salajean 9 august 2007 0

HC Zalau a sustinut ieri un meci amical impotriva echipei U Jolidon Cluj, formatie ce a terminat pe locul trei in editia trecuta de campionat, calificandu-se in cupele europene. Chiar daca scorul final al meciului a fost 39 – 36 in favoarea clujencelor, handbalistele antrenate de Sorin Radulescu au avut o evolutie buna in cele trei reprize disputate. Scorul a fost deschis de HC Zalau, prin Mihaela Viscreanu, insa pe finalul primei parti Senocico si compania au reusit sa intoarca rezultatul si sa conduca cu 14 – 13. In prima repriza, tehnicianul Radulescu a inceput cu urmatoarea formula: Talida Tolnai – Daniela Crap, Florina Turcas, Mihaela Viscreanu, Andreea Vlad si Georgiana Coadalata. De mentionat ca si clujencele le-au avut in prima repriza in teren pe Carmen Amariei si Mihaela Senocico. In partea a doua a intalnirii, Mirela Nichita a inlocuit-o in poarta pe Talida Tolnai, iar in teren, Mariana Carstoaica i-a luat locul Adrianei Holhos. Zalauancele au egalat la scurt timp dupa reluarea jocului, preluand chiar si conducerea. Scorul a fost strans pana aproape de finalul partii a doua, cand, la scorul de 23 – 24 in favoarea clujencelor, Florina Pop a ratat o lovitura de la 7 metri, moment din care U Jolidon Cluj si-a marit avantajul. In repriza a treia, in poarta echipei zalauane a intrat Kiraly Esztera, iar pe teren au intrat junioarele Lavinia Ciordas, Diana Purcar si Meda Pop. Alaturi de ele au mai jucat Florina Turcas si Florina Pop si Georgiana Coadalata. Si in aceasta formula, trupa pregatita de Radulescu a reusit sa le tina piept clujencelor, care nu s-au distantat la mai mult de doua goluri. Totusi, diferenta s-a majorat pe finalul intalnirii, moment in care tehnicianul zalauan a reintrodus jucatoarele care au evoluat in prima repriza. Scorul final al meciului a fost 39 – 36 pentru U Jolidon Cluj, insa trebuie mentionat faptul ca Ana Maria Lazer, Mihaela Ivan, Gabriela Bologa si Alina Czeczi, patru piese de baza din lotul zalauan, nu au evoluat in amicalul de ieri din cauza accidentarilor. Eu spun ca a fost un meci bun de verificare. Fetele s-au mobilizat bine in atac, insa in aparare mai trebuie lucrat. Trebuie sa avem rabdare, fiindca pana la inceputul campionatului mai sunt trei saptamani, in care sper sa punem la puncte toate problemele, a declarat Sorin Radulescu la finalul intalnirii. Florina Pop a facut entorsa la urmar in meciul de ieri, insa Radulescu a precizat ca spera ca atat ea, cat si celelalte patru accidentate sa poata fi recuperate pana la turneul de la finalul saptamanii.