Au incheiat amicalele cu stangul

Magazin Salajean 16 august 2011 0

Fara Vasile Jula in formula de baza, iar din minutul 15 si fara Maior Istvan, scos de pe teren tot din cauza unei accidentari, FC Zalau nu a reusit sa obtina nici macar o remiza in ultimul amical dinaintea startului noului sezon al Ligii a III-a de fotbal. La pauza, Marius Pasca a fost nevoit sa-l opreasca la vestiare si pe Gigi Gorga, tot din cauza unor probleme de sanatate.

A fost cel de-al VII-lea meci de verificare pentru echipa zalauana si a IV-a infrangere inregistrata. Partida a avut loc vineri dupa-amiaza, la Satu Mare, in compania nou-promovatei in Liga a III-a, Olimpia. Scorul final a fost 3 – 0, dupa ce la pauza satmarenii aveau avans minim (1 – 0). Totusi, cei care au avut prima mare ocazie a meciului au fost zalauanii, prin atacantul Ionut Danila, care a ratat singur cu portarul Suta.

Scorul a fost deschis in minutul 19, de Ciprian Podan, care l-a invins pe portarul Chis printr-o foarfeca de toata frumusetea, din interiorul careului mic. Avantajul gazdelor a fost majorat in minutul 69, cand fundasul Claudiu Cornaci a deviat in propria poarta centrarea lui Dan Gavrilescu. Acesta din urma a stabilit si scorul final, in minutul 72, dupa ce a scapat singur cu portarul Cosma, l-a driblat pe acesta si a trimis balonul in poarta goala.

Pe langa ocazia lui Danila, din minutul 8, FC Zalau si-a mai trecut in cont cateva faze periculoase, dar niciuna nu a putut fi finalizata. Si satmarenii au mai trecut de cateva ori pe langa gol, putand obtine chiar o victorie mai clara. Per ansamblu, a fost un joc util pentru ambele formatii, fiind prima partida sustinuta pe noul gazon al Stadionului Olimpia.

Vineri este programat startul noului sezon din Liga a III-a, FC Zalau urmand sa evolueze in deplasare la Vointa Livezile, in timp ce Olimpia va primi vizita formatiei FCM II Targu Mures. FC Zalau si Olimpia se vor intalni in etapa a II-a, partida fiind programata pe Stadionul Municipal din Zalau.

Olimpia Satu Mare: Suta – Mos, Sabau, F. Muresan, Glodean, Homorozan, Villand, Micas, Zsiga, Prodan Marinas. Au mai evoluat: Hanus, Pop, Botos, M. Muresan, Shannat, Gavrilescu si Feyer. Antrenori: Tiberiu Csik (principal), Lulu Dragomir (secund)

FC Zalau: Chis – Neicu, Cornaci, Blaga, Maior, Craciun, Sabou, Stanciu, Danila, Gorga. Au mai evoluat: Cosma – Teglas, Negrean, Coste, Chereche, Damsa. Antrenori: Marius Pasca (principal), Cristi Oros (secund)