Au eliminat Dejul

Magazin Salajean 8 aprilie 2008 0

Au eliminat DejulVM Remat Zalau – Unirea Dej 3 – 1 (16, 25, -20, 17)

VM Remat Zalau – Unirea Dej 3 – 0 (19, 20, 26)

Dupa ce a pierdut podiumul in fata echipei Steaua Bucuresti, VM Remat Zalau a castigat duelul cu Unirea Dej, iar la finalul acestei saptamani va evolua in fata echipei Explorari Baia Mare pentru stabilirea locurilor 5 – 6.

Primul meci a avut loc in urma cu doua saptamani, la Dej, in care echipa pregatita de Aurel Vlaicu a pierdut cu scorul de 3 – 0. Au urmat doua meciuri pe teren propriu pentru echipa zalauana, sustinute in fata aceleiasi echipe. Pentru a putea juca pentru locurile 5 – 6, gruparea zalauana avea nevoie de doua victorii in cele doua meciuri de pe teren propriu. Ambele partide le-au revenit voleibalistilor zalauani, care au castigat sambata cu scorul de 3 – 1, iar duminica cu scorul de 3 – 0. Primul set al meciului de sambata a fost castigat fara probleme de Gontariu si Compania, care s-au impus cu scorul de 25 – 16. Setul doi a fost ceva mai disputat, insa tot zalauanii au fost cei care au castigat cu scorul de 27 – 25. Si oaspetii si-au adjudecat un set, cel de-al treilea, pe care l-au castigat cu scorul de 25 – 20. Meciul s-a incheiat dupa setul patru, care le-a revenit din nou voleibalistilor de la Remat, acestia impunandu-se cu scorul de 25 – 17. Meciul decisiv, care a avut loc duminica a fost castigat fara probleme de zalauani, cu scorul de 3 – 0. In urma acestor doua victorii, voleibalistii zalauani s-au calificat in grupa pentru locurile 5 – 6, in care vor intalni Explorari Baia Mare. Si in aceasta faza se va juca tot dupa sistemul doua victorii din trei meciuri disputate. Primul va avea loc sambata, de la ora 17, la Sala Sporturilor din Zalau, iar urmatoarele doua partide se vor disputa peste doua saptamani, la Baia Mare. Baietii s-au mobilizat si au demonstrat ca pot face diferenta. Le multumesc jucatorilor pentru ca, chiar si in conditiile date, au dorit sa arate ca locul lor e mai sus de 7 – 8. Le multumesc si celor doi jucatori, Pop si Todoran, care au dorit sa evolueze chiar daca nu au fost complet refacuti, a precizat antrenorul Aurel Vlaicu. Referitor la declaratiile facute de patronul Liviu Ciupe, care a precizat ca din sezonul urmator nu va mai fi principalul finantator al echipei, sau, mai mult, ar putea sa renunte definitiv la sustinerea echipei, Vlaicu a precizat: Noi speram sa ramana la echipa si sa facem treaba buna.