Au dezamagit la Baia Mare

Magazin Salajean 30 aprilie 2008 0

Au dezamagit la Baia MareHandbalistele de la HC Zalau au pierdut ultima partida pe care au sustinut-o la Baia Mare, chiar daca antrenorul Sorin Radulescu a precizat ca era unul dintre cele mai usoare meciuri de castigat

Tehnicianul Sorin Radulescu a afirmat ca doar 3 – 4 jucatoare au confirmat in partida de la Baia Mare, celelalte avand o evolutie sub asteptari. Nu mai inteleg ce se intampla. Le dau mura-n gura, si tot nu joaca cum trebuie. Am avut multe ocazii, insa, la fel ca in partidele anterioare, s-a ratat foarte mult. Echipa zalauana nu va mai putea conta pana la finalul acestui sezon pe Bologa si Carstoaica, jucatoare care au fost suspendate trei luni de conducerea clubului pe motiv de indisciplina.

Partida de la Baia Mare a contat pentru etapa a XXI-a, iar scorul final a fost 28 – 25 pentru echipa antrenata de Ioan Baban. Inceputul de meci le-a apartinut gazdelor, care au condus cu scorul de 11 – 3 dupa 23 de minute. Handbalistele zalauance au redus din handicap pana la pauza, cand scorul a devenit 13 – 9. Dupa revenirea de la vestiare, gruparea de la poalele Mesesului s-a apropiat la numai doua goluri de baimarence, scorul devenind, in minutul 37, 15 – 13. Gazdele au revenit insa foarte bine pe final si s-au distantat la sase goluri in minutul 56, cand scorul a devenit 26 – 20. Elevele lui Radulescu au mai marcat de cinci ori pana la final, dar si baimarencele au inscris de trei ori. In etapa de sambata, HC Zalau va primi vizita lanternei rosii, CSM Sfantu Gheorghe, meciul urmand sa aiba loc de la ora 11, in Sala Sporturilor din Zalau.

HCM Baia Mare: Cetateanu – Vulturar (3), Amaxinesei (2) – Rudics )(7), Balint (6) , Roua (6), Herman (4) Buceschi (3), Kovacs (1), Dobromir (1), Geiger, Negria, Pomohaci si Osan. Antrenori: Ioan Baban si Costica Buceschi.

HC Zalau: Nichita, Smedescu, Santamarean – Holhos (8), Crap (5), Coadalata (5), Bratu (3), Babeanu (2), Ivan (1), Czeczi (1), Lazar, Turcas, Teodorescu si Vlad. Antrenor: Sorin Radulescu

Rezultatele complete: CSM Cetate Devatrans – Tomis Constanta 25 – 25, HCM Hidroconcas Buzau – Rapid CFR Bucuresti 25 – 25, Oltchim Rm. Valcea – HCM Roman 44 – 20, CSM Sf. Gheorghe – U Jolidon Cluj 22 – 41, HCM Baia Mare – HC Zalau 28 – 25, HC Dunarea Braila – Otelul Galati 25 – 22.

Etapa viitoare: Tomis Constanta – Rulmentul Urban Brasov, HC Zalau – CSM Sf. Gheorghe, U Jolidon Cluj – Oltchim Rm. Valcea, HCM Roman – HCM Hidroconcas Buzau, Rapid CFR Bucuresti – HC Dunarea Braila, Otelul Galati – CSM Cetate Devatrans.