Au dat argintul pentru nimic

Magazin Salajean 18 decembrie 2007 0

Dupa ce a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial desfasurat in 2005 in Rusia, nationala feminina de handbal a tarii noastre a ocupat doar locul patru la mondialele incheiate la finalul saptamanii trecute. Este un rezultat bun, avand in vedere ca suntem in primele patru echipe din lume, insa echipa pregatita de Tadici si Musi putea obtine mai mult, avand in vedere ca in finala mica Romania a avut un avans de sapte goluri la pauza (18 – 11) in fata Germaniei. Numai ca, in primele 15 minute din repriza a doua, Romania a inscris un singur gol, in timp ce nemtoaicele au marcat de opt ori. Spre final, Bese si compania s-au desprins din nou, conducand cu 28 – 21, un scor la care nimeni nu mai credea ca Romania va intampina greutati in fata echipei germane. Cu mai multa ambitie, nemtoiacele au revenit din nou, iar cele 60 de minute s-au incheiat la egalitate (32 – 32). Nici cele 10 minute de prelungiri nu au adus ceva nou in tabara noastra, Romania fiind invinsa la limita, scor 36 – 35. In urma acestei infrangeri, Romania a pierdut si medalia de bronz, fiind nevoita sa se multumeasca doar cu locul 4. Echipa pregatita de Gheorghe Tadici a disputat finala mica, dupa ce a fost zdrobita in semifinale de tavalugul rusesc la o diferenta de 10 goluri (30 – 20). Acest loc patru ne permite organizarea turneului preolimpic, unde, conform datelor din acest an, vor mai participa Angola, Japonia si Croatia. La Jocurile Olimpice de anul viitor de la Beijing se vor califica primele doua echipe din grupa. Pentru locul patru obtinut la Campionatul Mondial din Franta, fiecare jucatoare va primi cate 7.000 de lei din partea ANS.