Au condus liderul la el acasa

Magazin Salajean 8 mai 2008 0

Au condus liderul la el acasaOlimpia Silvania a pierdut la limita partida sustinuta marti, in deplasare la Lotus Felix, dupa ce au condus la pauza cu scorul de 1 – 0

Lotus Felix – Olimpia Silvania 2 – 1 (0 – 1)

Dupa sapte etape consecutive in care nu au pierdut, fotbalistii antrenati de Vasile Pasca au fost la un pas de a produce o surpriza si in partida de marti, sustinuta in deplasare, in fata liderului Lotus Felix. Olimpia a avut o evolutie foarte buna, mai ales in prima parte a meciului, cand a fost lasata sa joace si de arbitri. Simleuanii au deschis scorul in minutul 22, prin juniorul Alexandru Lazar, care a transformat o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri. Alin Suteu a fost la un pas de mari avantajul de pe tabela, insa a fost oprit de fluierul arbitrului central, pe motiv de ofsaid. Scorul pauzei a ramas 1 – 0, insa a urmat partea a doua a intalnirii, in care cei care au avut prim-planul au fost arbitrii. Centralul intalnirii a inventat un penalty pentru gazde la numai 5 minute de la reluare, la o faza in care simleuanii au cerut ofsaid. Tot in urma acestei faze, simleuanul Dan Muresan a fost eliminat. Jucatorul bihorenilor, Ardelean, a transformat lovitura de pedeapsa, scorul devenind astfel 1 – 1. Pentru a duce munca inceputa pana la capat, arbitrii au inchis ochii si la golul doi al bihorenilor, inscris de L. Suteu, o alta faza in care simleuanii au cerut atat ofsaid, cat si fault in atac. Efectiv, s-a urcat pe jucatorul nostru in momentul in care ne-au egalat, iar arbitrii nu au fluierat nimic. Mai mult, a fost si ofsaid la acea faza. Cel mai mult ma deranjeaza faptul ca nu am pierdut de atatea etape si, sigur nu pierdeam nici in acest meci daca nu am fi fost dezavantajati de arbitri. Exact cu acelasi arbitru central si cu acelasi observator am mai pierdut pe nedrept un meci in acest retur, a fost de parere presedintele gruparii de sub Magura, Ioan Gurzau. Toti suntem dezamagiti dupa acest meci. Sunt foarte surprins cum poate un preot (n.r. conducatorul echipei Lotus Felix este un preot) sa faca asemenea marsavii si sa influenteze in asemenea hal arbitrajul, a mai precizat presedintele simleuan. In urma acestei etape, Olimpia Silvania se afla pe locul 15 in clasament, avand 37 de puncte acumulate, iar in etapa de maine, care va avea loc de la ora 18, pe Stadionul Magura, va primi vizita echipei FC Bihor II.

Olimpia: Coste – Farcas, Muresan, Kallai, Chirila, Simioanca, Ilas, Lupo, Lazar, Mandrut si Suteu. Au mai evoluat: Barnutiu, Sabau si Lakatos. Antrenor: Vasile Pasca.