Desi jucatorii au promis conducerii ca vor obtine toate punctele puse in joc la Baia Mare, echipa simleuana a pierdut derby-ul cu maramuresenii

FC Baia Mare – FC Silvania 2 – 0 (1 – 0)

Au marcat: Alin Bota (min. 42 – penalty), Paul Batin (min. 80)

Cartonase galbene: Alin Bota (min. 8), Gheorghe Bar (min. 43), Cristian Iatu (min. 55), Alex Barbulovici (min. 64), Petru Ardelean (min. 75), Paul Batin (min. 82), respectiv Swarzkopf (min. 10), Alin Coman (min. 12), Dan Muresan (min. 42, 78), Silviu Crisan (min. 59).

Cartonase rosii: Dan Muresan (min. 78).

Arbitri: Mihai Prodan (Cluj) – centru; Lorant Szanto si Dionisie Matei (ambii din Tg. Mures) – asistenti.

Rezerva: Claudiu Rusu (Cluj). Observator FRF: Dan Jiga (Bistrita).

FC Baia Mare: Alin Bota – Lucian Han, Marius Hodor, Sorin Iodi, Gheorghe Bar, Vlad Vanca, Alex Barbulovici (min. 75, Sorin Bichiri), Cristian Iatu (min. 74, Petru Ardelean), Negrea Petre, Daniel Rednic, Paul Batin (min. 83, Claudiu Dragan, min. 90, Florin Achim). Antrenor: Florin Fabian.

FC Silvania: Ionut Coste – Silviu Crisan, Dan Muresan, Raul Crisan (min. 60, Adrian Simioanca), Cosmin Iuhasz, Florin Puti (min. 91, Dumitru Muntean), Swarzkopf, Adrian Micas (min. 83, Lupo Csaba), Ciprian Brata (min. 75, Vasile Mile), Ionut Danila, Alin Coman. Antrenor: Lucian Ciocan.

Etapa de la finalul saptamanii trecute din Seria a VI-a a Ligii a III-a de fotbal a programat si derby-ul dintre FC Baia Mare si FC Silvania. Din pacate, baimarenii s-au impus cu scorul de 2 – 0 dupa doua greseli grave ale portarului Ionut Coste. Prima ocazie a meciului a avut loc in minutul trei, cand Danila a patruns in careu pe partea stanga, iar sutul sau din unghi a lovit bara laterala. Cinci minute mai tarziu, Coman obtine o lovitura libera din marginea careului, lateral dreapta, executata foarte bine de Iuahsz, dar balonul trece prin fata portii. In minutul 10, Negrea executa o lovitura libera din marginea careului, dar balonul trece putin peste transversala. In minutul 14, Brata trimite o centrare de pe partea stanga, iar Danila reia cu capul peste poarta din opt metri. In minutul 27, Iatu suteaza din intoarcere, de la marginea careului, dar balonul trece alaturi. Acelasi Iatu trimite sase minute mai tarziu un sut puternic de la aproximativ 20 de metri, dar mingea este deviata in corner de Raul Crisan. In minutul 35, Rednic trimite mult peste poarta dintr-o lovitura libera de la marginea careului. Doua minute mai tarziu, Iuhasz executa o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, dar balonul este deviat in corner de Iodi. Cu patru minute inainte de fluierul final al primei parti, Coste scapa printre maini o minge usoara, venita cu bolta, balonul ajunge la Batin care centreaza, dar Dan Muresan atinge balonul cu mana si arbitrul dicteaza lovitura de pedeapsa pentru baimareni. Penalty-ul este executat de portarul Bota, care transforma, desi Coste a ghicit coltul, reusind chiar sa atinga balonul cu mana. In minutul 47, Batin trece foarte usor pe partea stanga de Raul Crisan, patrunde in careu, recentreaza, iar Silviu Crisan reuseste sa respinga mingea din careu. In urmatorul minut, Danila patrunde in careu pe partea dreapta, suteaza din unghi, dar Bota retine. In minutul 51, Batin trece din nou foarte usor de Raul Crisan, patrunde in careu, dar suteaza pe langa poarta. In minutul 57, Batin suteaza peste poarta din marginea careului. Un minut mai tarziu, Batin patrunde in careu pe partea stanga, centreaza in careu la Rednic care suteaza defectuos, Coste respinge pana la Batin, care inscrie, insa de la margine se ridicase fanionul pentru motiv de offside. In minutul 61, Barbulovici patrunde in careu pe langa Simioanca, centreaza pina la Rednic, insa lovitura de cap a acestuia este respinsa din fata portii de acelasi Simioanca. In minutul 71, Batin trece usor de Muresan si suteaza pe langa poarta din marginea careului. Negrea trimite un sut foarte bun de la 18 metri in minutul 72, dar Coste respinge balonul in corner. In minutul 78, simleuanii raman in 10 oameni, dupa ce Dan Muresan primeste al doilea cartonas galben si pe cel rosu. Gazdele inscriu al doilea gol in minutul 80, prin Batin, care timite o torpila din interiorul careului, Coste vrea sa respinga balonul, insa mingea ii trece printe maini. Cu cinci minute inainte de final, Swaarzkopf trece de Ardelean si suteaza de la aproximativ 25 de metri, insa sutul este retinut fara probleme de Bota. Dupa meciul de la Baia Mare, antrenorul Lucian Ciocan a declarat ca partida se putea castiga daca jucatorii sai fructificau ocaziile avute in prima parte a intalnirii. Am avut o serie de ocazii in prima parte si puteam marca, insa colaborea dintre jucatori nu este cea care ar trebui sa fie. Ducem lipsa si de portari, fiindca primul gol l-am luat dupa o greseala penibila de portar. Daca portarul da siguranta echipei, si echipa joaca altfel pe teren. Ne asteapta o perioada grea, insa sper sa obtinem cat mai multe puncte in intalnirile viitoare. Tehnicianul simleuanilor a precizat ca exista in continuare sanse ca echipa sa sa termine pe primele locuri, chiar daca a pierdut meciul de la Baia Mare. Sanse sunt pana la finalul campionatului, insa trebuie multa munca si seriozitate, ceea ce la unii jucatori nu s-a prea vazut in meciul de la Baia Mare. Singurul jucator pe care pot sa il evidentiez este Brata, care este un copil de viitor, a mai afirmat Ciocan. In urma acestui esec, FC Silvania ocupa pozitia a cincea in clasament, urmand ca in etapa de la finalul acestei saptamani sa primeasca vizita echipei CS Iara.