Atletul Cătălin Marian, medaliat cu bronz la finala ONSS

Faza finală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la atletism a avut loc duminică, la Băile Felix, printre sportivii calificaţi fiind şi trei elevi ai Liceului cu Program Sportiv „Avram Iancu” din Zalău.

Cel mai bun rezultat a fost obţinut Cătălin Marian, care s-a clasat pe locul trei în proba de 2.000 metri plat, la categoria şcoli generale, deşi a fost nevoit să alerge desculţ mai mult de jumătate din traseu, după ce şi-a pierdut un papuc. „A fost un traseu greu şi a plouat în dimineaţa dinaintea cursei. A fost un traseu plin cu noroi, iar Cătălin şi-a pierdut un papuc la un moment dat. A ţinut să alerge în continuare şi a reuşit să termine cursa cu bine”, ne-a explicat antrenorul sportivului, Teodor Bidian.
La nivel de licee, Raul Crecan s-a clasat pe poziţia a V-a, sportivul pregătit de Nelian Ianchiş primind menţiune la finalul cursei de 2.500 de metri. La feminin, Denisa Şomai a terminat cursa pe locul nouă.
Elevă la Şcoala Gimnazială „Porolissum” Zalău, Iulia Oneş s-a clasat pe locul 22.