Atletii zalauani, de sase ori pe podium

Magazin Salajean 13 august 2007 0

Clubul Sportiv Municipal Zalau a avut 6 reprezentanti la Campionatul National de atletism, rezervat tineretului, ce a avut loc la finalul saptamanii trecute la Bucuresti. Dintre acestia, 4 au urcat pe podium in probele la care au luat startul. Astfel, Paula Todoran a fost dubla medaliata cu aur in proba de 5.000 de metri si 10.000 de metri, iar Simona Maxim a fost medaliata cu bronz la 5.000 de metri, in timp ce la 10.000 de metri a ocupat doar pozitia a VI-a. La masculin, Ionut Balota a luat argint la 10.000 de metri, iar la 5.000 de metri, bronz. Nici Samuel Bita nu s-a lasat mai prejos, castigand medalia de argint in proba de 3.000 de metri obstacole. Chiar daca nu a prins podiumul, el fiind inca junior 1, George Guset a ocupat pozitia a IV-a in proba de aruncare a greutatii, stabilind totodata si un nou record personal, cu o aruncare ce a masurat 13,76 de metri. Vom reveni cu mai multe amanunte.