Atac de cinci stele

Magazin Salajean 1 septembrie 2008 0

FC Silvania Simleu Silvaniei si-a trecut vineri dupa-amiaza in cont cea de-a treia victorie consecutiva din acest sezon, invingand cu scorul de 5 – 0 pe teren propriu FC Bihor II, prin reusitele celor doi atacanti, Alin Coman si Ionut Danila

FC Silvania Simleu Silvaniei – FC Bihor II 5 – 0 (3 – 0)

Au marcat: Ionut Danila (min. 8, 23) si Alin Coman (min. 21, 53, 75)

Cartonase galbene: Mihet (min.64), Belciu (min. 89)

Arbitrii: Dorinel Barbus (Baia Mare) – centru; Florin Potora (Cluj-Napoca) si Ciprian Gyorgy (Baia Mare) – asistenti. Arbitru de rezerva: Ionut Gherle (Cluj-Napoca). Observator FRF: Radu Petrescu (Brasov)

FC Silvania: Ionut Coste – Silviu Crisan (min. 52 Schnellenperger), Dan Muresan, Raul Crisan, Cosmin Iuhasz (cpt), Florin Puti (min. 46 Dumitru Muntean), Adrian Simioanca (min.70 Florin Gavrus), Marius Varga (min. 46 Adrian Mica), Ciprian Brata, Ionut Danila, Alin Coman. Antrenor principal: Mircea Bolba. Antrenor secund: Vasile Pasca

FC Bihor II: Vlad Ghete – Catalin Mihet (min. 46 Traian Galis), Claudiu Bot, Stefan Pinte, Molnar Laszlo (min. 75 Bogdan Belciu), Raul Tesan (min. 83 Antonio Sorcoiu), Adam Achim, Balla Istvan, Stefan Bar, Laurentiu Lobont, Razvan Ardelean. Antrenor principal: Danut Baba

Un singur loc ii mai desparte pe jucatorii antrenati de Mircea Bolba de fotoliul de lider. Dupa doua victorii obtinute in primele doua etape, FC Silvania Simleu Silvaniei a reusit sa-si treaca in cont vineri dupa-amiaza cea de-a treia victorie consecutiva din noul sezon al Ligii a III-a de fotbal. Chiar daca erau destul de obositi dupa meciul castigat marti in Cupa Romaniei, cu scorul de 2 – 1, in fata echipei FC Baia Mare, jucatorii echipei simleuane nu au cedat in fata fotbalistilor de la FC Bihor II. Mai mult, FC Silvania a facut scor de forfait cu formatia bihoreana, de care a dispus pe teren propriu cu scorul de 5 – 0. Golurile au fost inscrise de cuplul de atacanti Coman – Danila, care par sa-si fi asigurat postul de titulari dupa acest meci. Primul gol al meciul a venit repede, in minutul opt, cand Ionut Danila a profitat de un plasament gresit in apararea adversa si a reluat balonul in plasa dupa o centrare venita de pe partea stanga. Cinci minute mai tarziu, Florin Puti executa bine o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri, insa balonul este retinut de portarul Ghete. In minutul 14, Silviu Crisan comite un fault inutil la marginea careului, dar Molnar Laszlo trimite balonul in zid, irosind astfel o buna oportunitate de a restabili egalitatea. Oaspetii isi trec in cont primul sut pe spatiul portii in minutul 19, prin Stefan Bar, dar portarul Coste retine fara probleme. Un minut mai tarziu, Stefan Pinte gafeaza in aparare, mingea este interceptata de Ciprian Brata, dar sutul acestuia este respins in corner de portarul bihorenilor. Tot in minutul 20, Puti centreaza de pe partea dreapta, iar Alin Coman reia milimetric pe langa poarta dintr-o pozitie favorabila. FC Silvania si-a majorat avantajul in minutul 21, cand Ionut Danila a trimis o lansare pe partea stanga pentru Ciprian Brata, care centreaza in fata portii, de unde Alin Coman reia mingea in poarta. Nici nu au apucat sa-si revina bine dupa incasarea golului doi, ca bihorenii s-au trezit din nou cu mingea in plasa. Alin Coman centreaza excelent pentru Ionut Danila, care il invinge pe portarul advers cu un sut in coltul lung. In minutul 28, Marius Varga patrunde foarte bine pe partea dreapta, insa suteaza in portarul Ghete. Oaspetii au incercat sa puna in pericol poarta lui Coste in minutul 29, dar sutul lui Molnar trece pe langa poarta. Un minut mai tarziu, Simioanca intercepteaza o minge la 25 de metri si suteaza puternic peste bara transversala. In minutul 34, Cosmin Iuhasz il lanseaza in adancime pe Alin Coman, acesta preia si suteaza in diagonala, dar portarul Ghete reuseste sa respinga balonul. Ionut Coste reuseste o parada frumoasa in minutul 35, la sutul lui Stefan Bar, de la 17 metri. Patru minute mai tarziu, Balla Istvan ii paseaza la marginea careului lui Razvan Ardelean, dar sutul acestuia este atenuat de interventia lui Dan Muresan, iar portarul Coste reuseste sa retina fara probleme. In minutul 41, Florin Puti executa perfect o lovitura libera de la coltul terenului, dar Dan Muresan reia defectuos cu capul din pozitie ideala. Simleuanii continua sa se vada mai mult in joc si dupa pauza, iar in minutul 53 Ionut Danila patrunde pe partea dreapta, centreaza perfect pentru Alin Coman, care reia balonul in plasa. Bihorenii puteau reduce din handicap trei minute mai tarziu, insa Dan Muresan respinge balonul de pe linia portii. In minutl 57, Traian Galis suteaza periculos, dar portarul Coste respinge mingea in corner de la radacina barei. Cosmin Iuhasz executa bine o lovitura libera in minutul 63, mingea este prelungita de Coman, dar portarul Ghete are o interventie acrobatica. In minutul 71, Raul Crisan greseste copilareste in defensiva, dar bihorenii nu reusesc sa profite de aceasta gafa. Tabela a fost inchisa in minutul 75, cand Adrian Micas il lanseaza in adancime pe Alin Coman, care profita de indolenta fundasilor adversi si trimite balonul in plasa printr-un sut cu efect. Ultima mare ocazie a meciului s-a irosit in minutul 80, cand Adrian Micas a trimis un sut in portarul advers. Ii felicit pe baieti pentru acest rezultat si ma bucur ca au reusit sa se mobilizeze dupa meciul de cupa, a declarat Mircea Bolba. Despre evolutia celor doi atacanti, tehnicianul echipei simleuane a precizat: Ma bucura forma lor buna si dorinta de a inscrie cat mai multe goluri. Sper sa o tina tot asa si pe viitor. Noi am dori sa avem continuitate in rezultate insa nu putem castiga toate meciurile. Important este sa pierdem cat mai putine meciuri, iar echipa sa joace cat mai bine si sa aducem lume la stadion. Vreau sa-l felifit pe aceasta cale si pe Marius Pasca, pentru victoria obtinuta la Margita si ii doresc bafta in continuare. Noi suntem prieteni si e normal sa-l felicit. Sigur ca meciul cu FC Zalau va fi ceva mai special fiindca, in acelasi timp, suntem si rivali, dar eu sper ca meciul de la Simleu sa fie cat unul in care sa dominel fair-play-ul. Dupa aceasta victorie, FC Silvania Simleu Silvaniei a urcat pe locul doi in clasament, fiind depasita doar la golaveraj de Gloria II Bistrita. In urmatoara etapa, care va avea loc vineri, simleuanii vor evolua in deplasare la FC Cisnadie.