Asta e Zalaul!

Magazin Salajean 14 ianuarie 2008 0

HC Zalau a intalnit sambata de la ora 11, in Sala Sporturilor din Zalau, ocupanta locului patru, HC Dunarea Braila, intr-un meci contand pentru etapa a XII-a. Antrenorul Sorin Radulescu a anuntat in urma cu o saptamana ca va fi un meci dificil, insa unul in care victoria este obligatorie. In fata unui numar destul de mare de spectatori, dar fara aportul celor din galerie, handbalistele zalauance au avut o evolutie foarte buna pe tot parcursul jocului. Cea care a inceput mai bine meciul a fost echipa oaspete, care a si reusit sa conduca in primele cinci minute, dar in minutul sapte tabela a aratat din nou egalitate (3 – 3). Au urmat trei goluri consecutive pentru HC Zalau, in timp ce Braila nu a inscris nici o data, scorul devenind astfel 6 – 3 in minutul 11. Chiar daca pana la finalul primei parti au mai fost egalate de trei ori, jucatoarele antrenate de Radulescu au intrat la vestiare cu un avans de doua goluri (14 – 12). Crap si compania au fost la fel de motivate si la reluare, reusind sa-si mareasca avansul la sase goluri in minutul 45 (20 – 14). Doua minute mai tarziu HC Zalau si-a marit la sapte goluri avatajul de pe tabela (22 – 15). Au urmat insa cateva greseli in tabara zalauana, care le-au permis oaspetelor sa se apropie in minutul 53 la patru goluri (23 – 19). La acest scor, antrenorul Sorin Radulescu a cerut time-out, moment dupa care jucatoarele sale si-au revenit, reusind sa pastreze diferenta de patru goluri pana la finalul meciului. Chiar daca toate jucatoarele folosite au pus umarul la victoria de sambata, cea mai mare contributie a avut-o portrarul Mihaela Smedescu, care, fara nici o indoiala, a fost cea mai buna jucatoare a meciului. Ea a fost imprumutata de la Oltchim in toamna anului trecut, in locul Talidei Tolnai.

Pentru HC Zalau au evoluat: Smedescu, – Bratu (3), Crap (7), Coadalata (5), Somoi (1), Ivan si Bologa. Au mai intrat: Nichita, Holhos (9), Czeczi (1) si Babeanu. In urmatoarea etapa, care va avea loc sambata, HC Zalau va evolua in deplasare, impotriva penultimei clasate, CSM Cetate Devatrans.