Arbitrii au pecetluit soarta meciului

Magazin Salajean 26 martie 2007 0

Echipa masculina de volei VM Remat CSS Zalau au intalnit sambata, pe teren propriu, formatia Explorari Baia Mare, intr-un meci contand pentru etapa a V-a din faza a doua a Diviziei A1. Elevii antrenati de Mircea Spatacean aveau nevoie de o victorie in acest meci pentru a mai putea spera la un loc ce permite evitarea barajului. Insa, cum socoteala de acasa nu se potriveste tot timpul cu cea din targ, Remat a fost invinsa cu scorul de 3 – 1, iar conducerea clubului asteapta acum hotararea care va fi luata dupa Adunarea Generala a Federatiei Romane de volei, ce va avea loc in aceasta saptamana. Kovacs si compania au inceput foarte slab meciul, Explorari Baia Mare impunandu-se fara probleme in primele doua seturi, cu acelasi scor, 25 – 17. Zalauani au revenit spectaculos in setul trei, pe care l-au condus in cea mai mare parte, iar la final s-au impus cu scorul de 25 – 20. Setul patru a fost unul extrem de disputat, in care scorul a fost foarte strans de la un capat la altul, insa, datorita manierei de arbitraj a cuplului Iliescu-Stoica, care a luat cel putin cinci decizii in defavoarea zalauanilor, Explorari Baia Mare s-a impus si in acest set cu scorul de 27 – 25.

Remat CSS Zalau: Kovacs, Todoran, Ghimes, Verdes, Onute si Cristudor-libero. Au mai evoluat: Briscan si Stoian. Antrenor principal: Mircea Spatacean. Antrenor secund: Aurel Vlaicu.