Albastru contra albastru

Magazin Salajean 17 octombrie 2007 0

Gloria Meseseni – FC Zalau 2 – 6 (1 -3)

In ciuda locurilor ocupate – 1 si 16 – cele doua echipe au fost egale in privinta purtarii echipamentelor albastru cu alb (FC Zalau) si albastru cu galben (Gloria).

In debutul partidei, C. Agrijan (cpt Gloria) se confesa ca ar fi bine sa ia sub 8 goluri. Dar, pe teren, zalauanii, prin intrarea in hora de la Meseseni, au facilitat scorul. Mai mult, intrarea portarului Elekes (nerestabilit medical) a influentat ultimele goluri. Travaliul lui C. Chis a pus in miscare pe tehnicul C. Oros si tavalugul M. Ignat cu pase precise marca Toth. Dar, graba de a marca, stapanirea de sine si netratarea fiecarei faze cu seriozitate au vaduvit echipa FC Zalau de un scor fluviu. De partea cealalta, inimosii C-tin Agrijan si Ion Agrijan care se pare ca au ramas ultimii la organizarea unei echipe, iar accidentarea lui N. Sandor a inchis lumina la mijlocul terenului, au dat o replica disperata liderului.

Filmul jocului: minutul 4 – sut N. Sandor pe langa poarta; min. 5 – minge miscata de Toth K., sut C. Oros pe langa poarta. Pana in minutul 19, tesaturi de pase fara probleme la mijloc. Minutul 20 – Chis pune un cap, peste, la corner; min. 22 – Adi Farcas rateaza o preluare din cauza vantului; min. 30, 31 – mari ocazii: Farcas si Ignat; min. 48 – sut slab Ciontos; min. 68 – bolta si bara cu pericole C. Oros; min. 72 – C. Agrijan, bolta si ratare preluare. Intre minutele 80 si 88 – atac continuu FC Zalau; min. 89 sut Breda in blocaj.

Exasperati de ratarile din teren, tehnicienii lui FC Zalau au lansat ideea aducerii la echipa a unor juniori capabili sa stabilizeze pasele. Mai mult, unii jucatori afirmau ca s-a vrut mult si s-a facut putin, acuzand vantul puternic de pe Meses.

Au condus foarte bine meciul arbitrii: Filip Andrei, Tunyogi Ianos, Cozac Medan.

Golurile: min. 6 – Toth, sut la colt: 0-1; min. 30 Farcas, sut partea sanga: 0-2; min. 39 – Farcas, sut bolta, pasa Chis: 0-3; min. 45 – Coste faultat, 11 metri, N. Sandor: 1-3; min. 46 – Blaga – sut lent: 1-4; min. 65 – Artur Ciontos, sut plasat: 2-4; min. 73 – Toma impinge pe sub Elekes: 2-5; min. 80 – Farcas, deviaza pe langa Elekes: 2-6.

Observator AJF: Stefan Both

Gloria Meseseni – Antrenor Gloria: Nicolae Sandor. Delegat: Ioan Ardelean.

Jucatorul meciului: Adrian Farcas

Gloria: V. Pop – N. Simon, C. Meleg, I. Agrijan, N. Sandor – R. Buciu, A. Ciontos – I. Breda, C. Gabor, C. Agrijan, D. Coste. Au mai jucat: Elekes A., A. Balint, I. Ivascau.

FC Zalau: F. Dragos – F. Vasvari, I. Blaga, A. Toma, I. Maior – C. Oros, K. Toth – C. Chis, V. Negrean, A. Farcas, M. Ignat. Au mai jucat: M. Bode, M. Munteanu, A. Pop.

Antrenor: Pasca Marius. Delegat: Ardelean Zoltan.