Adrian Poputea, medaliat cu bronz la Centura de Aur

Magazin Salajean 18 iunie 2008 0

Pugilistul de la Clubul Sportiv Municipal Zalau a urcat pe podium la cea mai importanta gala de box intertari organizata de Romania

Centura de Aur a avut loc saptamana trecuta la Constanta, in acest an fiind programata cea de a 37-a editie. La editia din acest an a acestei gale s-au adunat 79 de sportivi, din 14 tari: Brazilia, Cipru, Ecuador, Guatemala, Israel, Kazahstan, Maroc, Nigeria, Puerto Rico, Republica Dominicana, Romania, Rusia, Ucraina si Ungaria. Clubul Sportiv Municipal Armatura Zalau a fost reprezentat de Adrian Poputea, care a fost medaliat cu bronz la categoria 90 kilograme. Pugilistul antrenat de Ioan Dragos a avut noroc la tragerea la sorti, neavand adversar in primul tur, intrand direct in semifinala, unde a intalnit un concurent din Ungaria. Din pacate, Poputea a fost invins la puncte de pugilistul maghiar, clasandu-se la final pe locul trei. Zalauanul a participat si la editia de anul trecut a Centurii de Aur, insa atunci nu a obtinut nici o medalie. Noi nu aveam in program aceasta gala, insa e bine ca am participat, deoarece am vazut la ce capitol mai trebuie sa lucram pana la Campionatele Nationale, a declarat Dragos. Campionatele Nationale vor avea loc la inceputul lunii iulie, iar CSM Armatura Zalau va fi reprezentat de cinci pugilisti: Adrian Poputea (cat. 91 kg), Pusok Levente (cat. 81 kg), Ioan Boes (cat. +91 kg), Radu Sava (cat. 69 kg) si Adrian Blaga (cat. 60 kg).