Adio, visul frumos s-a terminat

Magazin Salajean 24 martie 2008 0

Adio, visul frumos s-a terminatDupa ce au invins cu scorul de 3 – 0 pe teren propriu, voleibalistii de la Remat au pierdut ambele meciuri din capitala si, totodata, sansa de a prinde o cupa europeana

Speranta ca Remat Zalau va accede in acest an intr-o cupa europeana s-a naruit duminica dupa-masa, la finalul meciului de la Bucuresti, in fata echipei Steaua Bucuresti. Dupa ce au invins in primul meci pe teren propriu cu scorul de 3 – 0, voleibalistii zalauani au mai avut nevoie de o victorie in capitala, pentru a se putea califica intr-o competitie internationala. Din pacate, Gontariu si compania au pierdut ambele dueluri de pe terenul Stelei cu scorul de 3 – 1, iar accederea intr-o cupa europeana ramane doar un vis frumos pentru zalauani, cel putin inca un an. Inaintea meciului de duminica, Stanojcic a acuzat dureri la genunchi si a trebuit sa-l inlocuiesc cu Crsiti Pop. am pierdut pe fondul unui joc crispat. Chiar am crezut la un moment dat ca putem realiza ceva, insa se pare ca am sperat prea devreme, a precizat antrenorul Aurel Vlaicu. Daca in meciul de ieri, zalauanii nu au avut aproape nici o sansa, in urma jocului practicat, sambata au fost la un pas de a obtine calificarea. Zalauanii au castigat primul set cu scorul de 25 – 17 si au condus si la finalul primului set cu scorul de 23 – 20. Au urmat insa doua atacuri greste, care le-a taiat avantul jucatorilor de la Remat. Setul s-a incheiat cu scorul de 28 – 26 pentru stelisti, care au castigat si urmatoarele doua seturi, ultimul chiar la o diferenta de 11 puncte.

Phoenix a retrogradat

Aflata pe penultimul loc la finalul primei faza din Divizia A1, Phoenix Simleu Silvaniei a fost nevoita sa evolueze in play-out, unde a dat piept cu vecinii de la Universitatea Cluj. Dupa ce au pierdut ambele meciuri de pe teren propriu cu scorul de 3 – 0, voleibalistii simleuani au avut sanse nule de a ramane pe prima scena a voleiului romanesc. In cele din urma au retrogradat, fiindca au pierdut cu acelasi scor si prima intalnire de la Cluj, care a avut loc la finalul saptamanii trecute.