A venit si victoria

Magazin Salajean 2 februarie 2007 0

Trei partide si trei remize, din care una singura cu o formatie din Liga a IV-a. Acesta a fost procentajul echipei FC Zalau inainte de meciul de miercuri, de la Carei. Elevii lui Pasca au intalnit formatia locala, Victoria, echipa ce evolueaza in Liga a III-a. Chiar daca terenul le-a pus ceva probleme zalauanilor, indicatiile lui Pasca de pe margine au dat roade, elevii sai deschizand scorul dupa numai opt minute de joc. Cel care si-a trecut numele pe lista marcatorilor a fost Blaga. Pana la pauza, ambele echipe au trecut de cateva ori pe langa deschiderea scorului, insa tabela a ramas neschimbata. In partea secunda a intalnirii, gazdele au reusit sa egaleze in minutul 53. 16 minute mai tarziu, FC Zalau a beneficiat de o lovitura de pedeapsa, transformata de Gabriel Vasvari. Trupa lui Marius Pasca si-a marit avantajul in minutul 88, prin Mihai Bode, tot dintr-o lovitura de la 11 metri, iar in minutul 92 gazdele au redus din handicap. Astfel, scorul final al partidei a fost 3 – 2 in favoarea echipei patronate de Ioan Morar. La finalul meciului, Pasca a afirmat ca jocul echipei a fost destul de bun, chiar daca in faza defensiva s-au facut cateva greseli. Cu toate ca sunt la primul succes in noul an, este de remarcat faptul ca fotbalistii de la FC Zalau nu au fost invinsi in celelalte trei partide, mai ales ca la finalul saptamanii trecute au intalnit Unirea Dej, echipa ce evolueaza in Liga a II-a.

FC Zalau: Notigan, F. Vasvari, Blaga, Pop, Negrean, G. Bumbut, G. Vasvari, Oros, Maior, Mandrut si Bode. Au mai evoluat: Dragos, Berbecar si Iacob. Antrenor Marius Pasca.