A scapat podiumul printre degete

Magazin Salajean 18 iulie 2007 0

Cu toate ca avea stabilit ca obiectiv castigarea unei medalii la Campionatele Europene de tineret de la Debrecen, atleta de la Clubul Sportiv Municipal Zalau, Paula Todoran nu a reusit sa se claseze decat pe locul patru in proba de 10.000 de metri. Antrenorul sportivei, Mirel Seisan, ne-a precizat ca in primii 6.000 de metri distanta dintre sportive a fost foarte mica, insa, dupa 6.000 de metri, doua rusoaice si o atleta din Belarus s-au desprins de restul plutonului. Cu timpul inregistrat la inscriere, Paula a pornit cursa de pe locul sapte. Ne-am fi dorit o medalie, insa a fost foarte greu in fata celor doua rusoaice si a atletei din Belarus, care a si castigat cursa. Oricum, timpul pe care l-a realizat Paula (33:12) este unul de top european, a spus antrenorul Paulei. Sportiva zalauanca a declarat ca a fost o cursa grea, iar regretul pierderii unei medalii este cu atat mai mare cu cat diferenta dintre timpul inregistrat de Paula si timpul inregistrat de campioana europeana a fost de numai 6 secunde. Atleta de la CSM Zalau a concurat si in proba de 5.000 de metri, insa, cum refacerea a fost incompleta, zalauanca a fost nevoita sa se multumeasca doar cu locul sapte, cu toate ca a condus cursa pe primii 4.000 de metri. Pana la finalul acestei saptamani, Paula Todoran va sti daca va putea participa la Mondialele Universitare. Urmatorul concurs pentru atleta zalauanca va avea loc peste doua saptamani, cand sunt programate Campionatele Nationale.