A revenit Spatacean, a revenit si victoria

Magazin Salajean 5 martie 2007 0

Numai cinci etape a lipsit Mircea Spatacean de pe banca tehnica a Rematului, timp in care echipa zalauana nu a obtinut nici o victorie, ocupand la finalul primei faze a Diviziei A1 la volei un rusinos loc noua. Cu noul antrenor pe banca, Robert Tvardochlib, formatia de la poalele Mesesului avea sa debuteze cu stangul si in faza a doua a campionatului, inregistrand un nou esec, scor 0 – 3, in fata echipei VCM Ramnicu Sarat. A fost ultimul meci pe banca tehnica a ploiesteanului Tvardochlib, deoarece imediat dupa meciul de la Ramnicu Sarat acesta a fost demis din functia de antrenor. Odata cu el au fost pusi pe liber Andrei Sanduta si liberoul Alexandru Calin. Meciul de la finalul saptamanii trecute, din Sala Sporturilor din Zalau, dintre Remat CSS Zalau si Unirea Dej, a fost primul din acest an cu Mircea Spatacean pe banca, acesta ocupand numai functia de manager in cele cinci etape cat a stat Tvardochlib la Zalau. Revenirea lui Spatacean pe banca tehnica a echipei a adus prima victorie din acest an pentru Kovacs si compania, care au castigat cu scorul de 3 – 1 in fata dejenilor. Elevii lui Spatacean au intrat in teren foarte mobilizati, cu gandul sa rupa lantul celor cinci esecuri consecutive inregistrate sub comanda lui Tvardochlib, ceea ce au si reusit, la finalul unui meci in care echipa zalauana a demonstrat ca locul ei este mult mai sus in campionat, decat cel pe care il ocupa in prezent. In primul set, oaspetii s-au aflat la conducere pana la scorul de 20 – 20, scor de la care zalauanii au preluat conducerea, impunandu-se la final cu 25 – 23. Setul doi a fost la discretia elevilor lui Mircea Spatacean, care au avut la un moment dat un avans de noua puncte (21 – 12), iar la final au castigat chiar la o diferenta de zece puncte (25 – 15). Al treilea set le-a apartinut dejenilor, care s-au impus cu scorul de 25 – 18. A venit insa setul patru, in care zalauanii nu au mai riscat nimic, castigand setul cu scorul de 25 – 19. In urmatoarea etapa, care va avea loc la finele acestei saptamani, VM Remat CSS Zalau va evolua in deplasare, in fata echipei U Cluj.

Remat CSS Zalau: Briscan, Kovacs, Macicasan, Verdes, Ghimes, Onute si Cristudor -libero. Au mai intrat: Todoran, Tadici si Stoian.