A doua victorie pentru Phoenix

Magazin Salajean 10 decembrie 2007 0

Phoenix Simleu Silvaniei – CSS Constam Buzau

3 – 2 (21, -16, 19, -18, 20)

Dupa ce au invins la mijlocul lunii noiembrie pe CSS LAPI Dej cu scorul de 3 – 0, sambata, voleibalistii de la Phoenix Simleu Silvaniei si-au trecut in cont ce-a de-a doua victorie din acest campionat. Abraham si compania au primit vizita formatiei CSS Constam Buzau, pe care a invins-o cu scorul de 3 – 2, dupa un meci extrem de incins. Dupa ce s-au impus la o diferenta de patru puncte in primul set, elevii lui Dorian Faur au cedat in cel de-al doilea set, la o diferenta de noua puncte. Chiar daca voleibalistii de sub Magura au invins din nou in setul trei, oaspetii au restabilit egalitatea dupa setul patru, fiind astfel nevoie de setul decisiv. A fost un set foarte disputat de un capat la altul, insa, datorita ambitiei si publicului prezent, simleuanii au castigat la limita setul cinci, scor 22 – 20. A fost un meci foarte greu, insa cel mai bine este ca am castigat. Oaspetii au avut trei jucatori care au servit foarte bine, iar noi am gresit la preluarea din serviciu. Totusi, baietii s-au mobilizat foarte bine, mai ales in setul cinci, si vreau sa-i felicit pentru acest lucru, a declarat dupa meci Dorian Faur. Tehnicianul simleuan a mai precizat ca spera sa mai castige in acest an un meci, cel din ultima etapa de pe teren propriu, cu VCM Ramnicu Sarat. Miercuri va avea loc o etapa intermediara in Divizia A1, insa Phoenix Simleu Silvaniei si-a amanat intalnirea cu VCM Tomis Constanta pentru data de 14 decembrie. Simleuanii vor avea doua meciuri in decurs de doua zile, fiindca sambata vor evolua in capitala, impotriva echipei Dinamo, intr-un meci din penultima etapa a returului. In urma victoriei de sambata, Phoenix Simleu Silvaniei a acumulat 10 puncte.