60 la suta suntem salvati

Magazin Salajean 24 aprilie 2008 0

60 la suta suntem salvatiDupa victoria obtinuta de Olimpia Simleu, pe teren propriu, cu scorul de 2 – 0 in fata echipei Unirea Dej, presedintele Ioan Gurzau crede ca echipa sa are sanse mari la evitarea retrogradarii

Formatia pregatita de Vasile Pasca a evoluat marti pe teren propriu, in fata echipei Unirea Dej, intr-un meci contand pentru etapa a XXIX-a. Simleuanii au deschis scorul dupa numai 10 minute de joc, prin Tudor Ulmeanu. Acesta a primit o minge in interiorul careului portii adverse pe care a preluat-o si l-a invins pe portarul Badan, printr-un sut sec, care a lovit transversala inainte sa intre in poarta. Jocul a continuat sa se desfasoare mai mult la mijlocul terenului dupa marcarea golului, dar, cu sase minute inainte de finalul primei reprize, Olimpia a marcat si cel de-al doilea gol. Golul a fost inscris de Suteu, care a trimis mingea cu capul in plasa, din centrarea lui Simioanca. Cu un minut inainte de finalul primei parti, centralul intalnirii a acordat doua cartonase rosii jucatorilor Mandut si Podina, in urma unei altercatii intre acestia. Olimpia putea sa-si mareasca avansul doua minute de la reluarea jocului, insa sutul lui Lupo din interiorul careului portii adverse a trecut putin pe langa poarta. Una dintre cele mai mari ocazii ale meciului s-au irosit in minutul 55, cand Suteu a primit o pasa la mijlocul terenului, insa dupa o cursa foarte buna a sutat pe langa poarta adversa, chiar daca nu l-a avut in fata decat pe portarul Badan. A fost o faza de la care s-a iscat un mic scandal intre atacantii simleuani, Suteu si Ulmeanu. Acelasi Suteu a patruns tot pe centru in minutul 58, dar sutul sau din interiorul careului a fost respins de portarul dejean. Jucatorii din Simleu au mai trecut pana la finalul, meciului pe langa desciderea scorului, insa fara rezultat pe tabela. Scorul final a ramas 2 – 0 pentru Olimpia, care va intalni in etapa de vineri, in deplasare, Marmatia Sighet. La finalul meciului, presedintele echipei simleuane, Ioan Gurzau a declarat: A fost un meci foarte important, cu o echipa care a pus probleme tuturor echipelor care lupta la evitarea retrogradarii. Ma bucur ca am putut sa castigam, fiindca, dupa aceasta victorie, 60 la suta suntem salvati de la retrogradare. Nu am pierdut de sase etape, lucru care ne obliga sa scoatem un rezultat bun si vineri, la Sighet. Acesta a mai precizat ca la echipa de sub Magura nu se pune problema banilor. La noi nu se pune problema banilor. Mi-as dori ca toate echipele sa aiba conditiile si banii care sunt la aceasta echipa.

Rezultatele complete ale etapei: Trans Sil Tg. Mures – Gloria II Bistrita 1 – 0, U Cluj 1919 – Mobila Sovata 0 – 4, Olimpia Silvania – Unirea Dej 2 – 0, Gaz Metan Tg. Mures – FC Baia Mare 1 – 1, Unirea Ungheni – Sanatatea Cluj 4 – 0, Avantul Reghin – FC Bihor II nu s-a disputat, deoarece oaspetii nu au mai ajuns la meci fiindca li s-a defectat autocarul, Somesul Satu Mare – Turul Micula 0 – 1, Bihorul Beius – Baile Felix 1 – 0 si Inter Blaj – Marmatia Sighet 2 – 1.

Etapa viitoare, 25.04.2008: Gaz Metan Tg. Mures – Unirea Ungheni, Sanatatea Cluj – Avantul Reghin, FC Bihor II – Bihorul Beius, Turul Micula – Inter Blaj, Lotus Felix – Somesul Satu Mare, FC Baia Mare – Mobila Sovata, Gloria II Bistrita – U Cluj 1919, Unirea Dej – Trans Sil Tg. Mures si Marmatia Sighet – Olimpia Simleu.