Magazin Salajean 4 martie 2008 0

Cei trei sportivi zalauani prezenti la Campionatul Balcanic de Cros de la Kocaeli (Turcia), ce s-a disputat la finalul saptamanii trecute, s-au intors cu cate o medalie. In proba de senioare, Paula Todoran a obtinut medalia de bronz in proba de individual. Sportiva antrenata de Mirel Seisanu s-a distantat inca de la inceputul cursei, alaturi de o sportiva din Serbia si una din Turcia. Insa, cu 250 de metri inainte de linia de sosire, atleta de la CSM Armatura Zalau a fost depasita de cele doua adversare cu care a luat avansul, terminand cursa pe locul trei. Doar doua secunde au despartit-o pe Paula de medalia de argint. Traseul de 5.800 de metri a fost pe malul unui lac, in apropiere de Marea Marmara, fiind o portiune destul de grea pentru alergare, cu mult pamant nisipos. Inaintea cursei am zis ca ne dorim o medalie, indiferent ce culoare va avea, iar obiectivul a fost indeplinit, ne-a declarat Mirel Seisanu. Paula va avea 3 zile de refacere, dupa care va continua pregatirea pe plan local pana in data de 10 aprilie, fiindca in data de 12 aprilie este programata Cupa Europei. Ceilalti doi atleti zalauani prezenti la Balcaniada, Ionut Baltan si Razvan Pop, de la Liceul cu Program Sportiv Avram Iancu, au castigat medalia de argint in proba pe echipe, iar la individual Baltan s-a clasat pe pozitia a saptea, iar Pop pe locul opt.