Magazin Salajean 3 octombrie 2007 0

Olimpia Rus a cules recolta Garceiului

Pe o vreme tomnatica, cei peste 100 de spectatori din Rus au asteptat echipa cu nume de fata – Olimpia din Rus, cu gandul la victoria olimpicilor din Garcei. De altfel, linia de centura a Garceiului a mai fost impanzita cu stupine, intregind astfel bogatia satului. In teren insa, rusii au facut legea, dominand clar mijlocul tereului, cu un Mada V. in zi de glorie, ca pe vremea cand evolua la Unirea Dej, unde a debutat ca fotbalist. De altfel, suturile lui M. Chis, N. Precup (0 – 1 minutul 10 printr-un gol cu bolta), I. Prodan, V. Mada si A. Marc au fost la concurenta cu ratarile de tip S. Mezei, F. Muresan, I. Marian, concretizate in debutul reprizei a II-a de A. Coroian (minutul 50, 1 – 1 din 11 metri). Insa, in minutul 60, V. Mada a prins un sut de exceptie cu stangul, facandu-l mat pe portarul I. Vasile si aducand in avantaj echipa din Rus. Gazdele au pierdut meciul la mijlocul terenului, unde masiva linie defensiva a celor din Rus a avansat, punand presiune pe Garcei. Nici aruncarile de margine, gen Remus Campean de la U Cluj de pe vremuri, ale lui Adi Coroian nu i-au mai impresionat pe rusi, acestia jucand la epuizare si chiar la limita ofsaidului. Astfel, dupa echipe aruncate intr-o serie dupa programarea calculatorului (o serie de 7, alta de 10) au onorat asistenta pe alocuri, jucatorii avand veleitati de Liga IV-a.

Olimpic Garcei: V. Ionut – S. Pop, O. Zoltan, I. Ardelean, I. Barjac, F. Ciupe, A. Cuciovan, S. Mezei, I. Marian (cpt), F. Muresan, S. Denes. Au mai jucat: I. Muresan, N. Opris. Delegat: Danut Muresan.

Olimpia Rus: I. Bora, M. Chis, I. Ungur, A. Marc, L. Bora, D. Ciunt, I. Prodan, V. Mada, M. Pintea, M. Pintea, P. Precup, N. Precup. Au mai jucat: S. Pop, A. Grad, F. Raza. Delegat: Marian Bora.

Jucatorul meciului: Vlad Mada.

Au arbitrat bine: Iosif Botos (centru), Alin Lucaci si Sergiu Lolos (asistenti), toti trei din Jibou. Meci de fair-play deosebit.