Olimpicii sălăjeni, premiaţi de Zilele Învăţământului

Andreea Vilcovschi 21 noiembrie 2012 6
Olimpicii sălăjeni, premiaţi de Zilele Învăţământului

56 de elevi sălăjeni care au obţinut rezultate deosebite la etapa naţională a olimpiadelor şcolare din anul şcolar trecut, precum şi profesorii care i-au pregătit au fost premiaţi, ieri, la Gala Olimpicilor. Evenimentul găzduit de Inspectoratul Şcolar Judeţean Sălaj a avut loc în cadrul celei de-a şasea ediţii a Zilelor Învăţământului Sălăjean. Premiile în bani au fost asigurate de către Consiliul Judeţean Sălaj, olimpicii fiind răsplătiţi cu sume cuprinse între 100 şi 500 de lei, în funcţie de performanţa obţinută.
Autorităţilor judeţene li s-au alăturat senatorul Gheorghe Pop şi deputatul Mirel Taloş, Episcopia Ortodoxă, Protopopiatul Reformat, Protopopiatul Romano-catolic şi patru agenţi economici, care au oferit, la rândul lor, câteva premii în cărţi şi bani unora dintre olimpici.

Olimpicii premiaţi de către Consiliul Judeţean Sălaj sunt:
Bogdán Eszter – Şcoala Gimnazială “S. Bărnuţiu” Zalău – Locul I şi Premiu Special Limba şi literatura maghiară/ Olimpiada Naţională de Limba şi literatura maghiară “Mikes Kelemen, locul II la Olimpiada Internaţională de Limbă şi cultură maghiară “Apaczai Csere Janos”
Druţă Vlad – Colegiul Naţional “Silvania”, Zalău – Locul I Istorie
Jidav Oroles Andrei – Colegiul Tehnic “A. P. Ilarian”, Zalău – Locul I Electronică, automatizări, telecomunicaţii
Crecan Raul – Şcoala Gimnazială “Porolissum”, Zalău – Locul I Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar – CROS
Margin Andrei – Colegiul Naţional „Silvania”, Zalău – Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar – Tenis de masă
Kiss Beatrix – Colegiul Naţional “Silvania”, Zalău – Locul II Germană – proba individuală
Pop Cătălina – Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei – Locul II Religie, clasele IX-XII, cultul greco-catolic
Suciu Antonio – Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei – Locul II Religie, clasele IX-XII, cultul greco-catolic
Bogdan Teodora Diana – Liceul de Artă “Ioan Sima” Zalău – Locul II Pictură
Dominan Diana Larisa – Şcoala Gimnazială “Andrei Mureşanu”, Cehu Silvaniei – Locul II Educaţie tehnologică
Püsök Katalin – Şcoala Gimnazială Borla – Locul III şi Premiu Special Limba şi literatura maghiară/Olimpiada Naţională de Limba şi literatura maghiară “Mikes Kelemen”
Bolboaca Andrada – Colegiul Naţional “Silvania”, Zalău – Locul III Germană-proba proiect şi menţiune Germana-probă individuală
Şut George – Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu”, Zalău – Menţiune Limbă, comunicare şi literatură română (V-VIII)
Corb Adela – Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei – Menţiune Limba latină
Szilágyi-Benedek Beáta – Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei – MenţiuneLimba şi literatura maghiară/Olimpiada Naţională de Limba şi literatura maghiară “Mikes Kelemen”
Ielciu Ralisa – Liceul Teoretic “Ion Agârbiceanu” Jibou – Menţiune Limba franceza
Gomboş Denisa Maria – Colegiul Naţional “Silvania”, Zalău – Menţiune Limba Franceză
Soos Cristina Maria – Liceul Teoretic “Ion Agârbiceanu”, Jibou – Menţiune Limba Franceză
Zah Maria Minerva – Liceul Teoretic “Ion Agârbiceanu”, Jibou – Menţiune Istorie
Ciaca Iulia Carmen – Colegiul Naţional “Silvania”, Zalău – Menţiune Logică
Holhoş Claudia Octavia – Colegiul Naţional “Silvania” Zalău – Menţiune Religie, clasele IX-XII, cultul greco-catolic
Repaş Andrea – Şcoala Gimnazială Cosniciu de Jos – Menţiune Religie, clasele VII-XII, cultul ortodox
Szabó Krisztina – Liceul Teologic Reformat “Wesselenyi” Zalău – Menţiune Religie limba maghiară, cultele romano- catolic, reformat, unitarian
Zay Ágnes-Eszter – Liceul Teologic Reformat “Wesselenyi” Zalău – Menţiune Religie limba maghiară, cultele romano-catolic, reformat, unitarian
Mate Brigitta – Colegiul Naţional “Silvania” Zalău – Menţiune Matematică
Barna Renata Vivien – Liceul de Artă “I. Sima” Zalău – Menţiune Istoria Artei
Sabou Flaviu Cătălin – Grupul Şcolar “Mihai Viteazul”, Zalău – Menţiune Construcţii, instalaţii şi lucrări publice
Ureche Adrian – Grupul Şcolar “Mihai Viteazul” Zalău – Menţiune Construcţii, instalaţii şi lucrări publice
Tripon Andreea Camelia – Colegiul Tehnic “A. P. Ilarian” Zalău – Menţiune Economic, administrativ
Solomonean Andrei – Colegiul Tehnic “A. P. Ilarian” Zalău – Menţiune Mecanică
Leşuţan Vlad – Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu” Zalău – Menţiune specială Olimpiada de chimie
Puţina Andrada – Colegiul Naţional “Silvania” Zalău – Menţiune Specială Olimpiada de chimie
Nagy Kulcsar Robert – Grupul Şcolar “O. Goga” Jibou – Menţiune Specială din partea SGR Geografie
Bancea Raluca – Colegiul Naţional “Silvania” Zalău – Menţiune specială din partea SGR Geografie
Pop I. Ionuţ Dan – Colegiul Naţional “Silvania” Zalău – Medalie de bronz Fizică
Maghear Gh.Ovidiu Marcel – Colegiul Naţional “Silvania” Zalău – Medalie de bronz Fizică
Câmpian Adelina – Colegiul Naţional “Silvania” Zalău – Premiu Special Limba latină
Chereji Andra – Şcoala Gimnazială “Silvania” Şimleu Silvaniei – Premiu Special Limbă, comunicare şi literatură română (V-VIII)
Cotoară Andreea – Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu” Zalău – Premiu Special Limbă, comunicare şi literatură română (V-VIII)
Mihuş Ioana – Grup Şcolar “Ioachim Pop” Ileanda – Premiu Special Limbă, comunicare şi literatură română (V-VIII)
Petre Cristiana – Şcoala Gimnazială “Gheorghe Lazăr” Zalău – Premiu Special Limbă, comunicare şi literatură română (V-VIII)
Sabou Georgiana – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Zalău – Premiu Special Olimpiada de religie pentru clasele VII-XII, cult ortodox
Indrecuţ Denisa-Raluca – Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei – Premiu Special Religie, clasele VII-XII, cultul ortodox
Mureşan Horea – Colegiul Naţional “Silvania” Zalău – Premiul SSMR Bronz Matematică
Pavel Ioana – Colegiul Naţional “Silvania”, Zalău – Locul III Olimpiada Internaţională de Limbă, Literatură şi Spiritualitate Românească
Echipa de fotbal de la Liceul Tehnologic nr. 1 Gâlgău – Premiul II ONSS Minifotbal-ciclul primar
Sălăjan Răzvan – Colegiul Naţional “Silvania” Zalău – Menţiune Specială şi Medalie de Argint Informatică
Puşcaş Sergiu-Dan – Colegiul Naţional “Silvania” Zalău – Menţiune Specială şi Medalie de Argint Informatică
Porumb George – Liceul Ortodox “Sfântul Nicolae” Zalău – Menţiune Religie pentru seminariile şi liceele teologice cultul ortodox

Lor li se adaugă cei cinci elevi care au obţinut media 10 la Evaluarea naţională:
Mândraş Iulia Cristina – Şcoala Gimnazială “Simion Bărnuţiu” Zalău
Lucaciu Cătălin Mihai – Şcoala Gimnazială “Simion Bărnuţiu” Zalău
Domuţa Darius Georgian – Şcoala Gimnazială “Simion Bărnuţiu” Zalău
Chiş Iulia Ştefania – Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu” Zalău
Pop Daria Romana – Şcoala Gimnazială “Gheorghe Lazăr” Zalău

şi cei doi absolvenţi de liceu, care şi-au luat examenul de bacalaureat cu media 10:
Lupou Daliana Niculina – Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei
Butuşină Alexandru – Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei

Comentarii

comments

6 Comentarii »

Comentariile venite din partea voastra cu privire la articolele prezentate pe website-ul nostru sunt apreciate de autorii materialelor si de ceilalti utilizatori, daca sunt exprimate intr-un limbaj decent. Ne rezervam dreptul sa nu publicam sau sa inlaturam de pe magazinsalajean.ro acele mesaje/comentarii/opinii licentioase (injurii, cuvinte obscene si atacul la persoana).

  1. avramfitiu 21 noiembrie 2012 at 20:22 - Reply

    Bancea a politizat si acest eveniment, cu toate ca elevii nu pot vota (cei care nu au implinit 18 ani). Rusineeeeeeeeee

  2. Raul 21 noiembrie 2012 at 20:41 - Reply

    Pot vota parinti lor! Forta Bancea 1 neuron, Marc securitul, Pop vanatorul si Talos pocaitu din Corbeanca

  3. Anonim 21 noiembrie 2012 at 21:15 - Reply

    jura-te ca era mai bun abrudan !!!!!!!!

  4. Anonim 21 noiembrie 2012 at 22:13 - Reply

    Bancea – cel mai slab si fara coloana inspector general post decembrist.

  5. guthi 22 noiembrie 2012 at 12:04 - Reply

    ,,Anonim noiembrie 21, 2012 at 10:13 pm – Reply
    Bancea – cel mai slab si fara coloana inspector general post decembrist.” : Amice esti un idiot.Ti-a placut mai mult ,,contorsionistul” Dandi Gigolo Abrudan care a trecut de-a lungul anilor pe la toate partidele numai sa ramana in functie.

  6. Anonim 22 noiembrie 2012 at 20:51 - Reply

    Rusine,ce are politica cu rezultatele copiilor

Lasa un Raspuns »