Asii matematicieni, premiati la Colegiul National Silvania Zalau

Magazin Salajean 5 februarie 2010 0

Asii matematicieni, premiati la Colegiul National Silvania Zalau

Festivitatea de premiere a elevilor participanti la cea de-a III-a editie a Taberei de Matematica, desfasurata in perioada 1-4 februarie, a avut loc, ieri, in sala festiva a Colegiului National Silvania Zalau. Au fost prezenti atat elevii, cat si profesorii care i-au coordonat, precum si reprezentanti ai Inspectoratului Scolar Judetean Salaj. Au fost acordate premii I, II si III, precum si mentiuni pentru cele mai bune rezultate la testul de evaluare sustinut la sfarsitul taberei de matematica, si anume:

– la clasa a V-a: premiul I – Andra Braban, de la Scoala Gimnaziala Silvania Simleu Silvaniei (16 puncte); premiul II – Tudor Cornea, de la Scoala Gimnaziala Simion Barnutiu Zalau (14 puncte); premiul III – Razvan Talos, de la Scoala Gimnaziala Silvania Simleu Silvaniei (13 puncte); mentiune I – Diana Pestean, de la Scoala Gimnaziala Corneliu Coposu Zalau (12,5 puncte); mentiune II – Georgiana Cupsa, de la Scoala Gimnaziala Corneliu Coposu Zalau (12 puncte) si mentiune III – Andrei Mitrasca, de la Scoala Gimnaziala Porolissum Zalau (11 puncte).

– la clasa a VI-a: premiul I – Vlad Lesutan, de la Scoala Gimnaziala Mihai Eminescu Zalau (19 puncte); premiul II – Ana Moldovan, de la Scoala Gimnaziala Gheorghe Lazar Zalau (17 puncte); premiul III – Maria Pintea, de la Scoala Gimnaziala Iuliu Maniu Zalau (16 puncte); mentiune I – Narcisa Sirca, de la Scoala Gimnaziala Silvania Simleu Silvaniei (15 puncte); mentiune II – Alexandru Codrut Basa, de la Scoala Gimnaziala Mihai Eminescu Zalau (14,5 puncte) si mentiune III – Iulia Mandras, de la Scoala Gimnaziala Simion Barnutiu Zalau (14 puncte).

– la clasa a VII-a: premiul I – George Cimpoies, de la Scoala Gimnaziala Corneliu Coposu Zalau (17 puncte); premiul II – Andrada Putina, de la Scoala Gimnaziala Mihai Eminescu Zalau (15 puncte); premiul III – Oana Brisc, de la Scoala Gimnaziala Mihai Eminescu Zalau (13 puncte); mentiune I – Ioana Pavel, de la Scoala Gimnaziala Mihai Eminescu Zalau (11 puncte); mentiune II – Ioana Chis, de la Scoala Gimnaziala Gheorghe Lazar Zalau (10 puncte) si mentiune III – Andreea Mirisan, de la Scoala Gimnaziala Mihai Eminescu Zalau (9 puncte).

– la clasa a VIII-a: premiul I – Daciana Vlaic, de la Scoala Gimnaziala Simion Barnutiu Zalau (13 puncte); premiul II – Damiana Vulturar, de la Scoala Gimnaziala Simion Barnutiu Zalau (12 puncte); – premiul III – Dionis Oros, de la Scoala Gimnaziala Silvania Simleu Silvaniei (9,5 puncte); – mentiune I – Dan Deac, de la Scoala Gimnaziala Silvania Simleu Silvaniei (9 puncte); – mentiune II – Larisa Dariana Catuna, de la Scoala Gimnaziala Simion Barnutiu Zalau, Augusta Ianchis, de la Liceul Sportiv Avram Iancu Zalau, si Alexandra Turian, de la Scoala Gimnaziala Mihai Eminescu Zalau (8,5 puncte).

– la clasa a IX-a: premiul I – Ramona Talos, de la Colegiul National Silvania Zalau (18 puncte); premiul II – Mara Ispas, de la Colegiul National Simion Barnutiu Simleu Silvaniei (13 puncte); premiul III – Liviu Vlaicu, de la Colegiul National Silvania Zalau (12 puncte); mentiune I – Lorena Padurean, de la Colegiul National Simion Barnutiu Simleu Silvaniei (11 puncte); mentiune II – Agota Faluvegi, de la Colegiul National Silvania Zalau (10 puncte) si mentiune III – Andreea Chis, de la Colegiul National Simion Barnutiu Simleu Silvaniei (9 puncte).

– la clasa a X-a: premiul I – Cristina Dochitoiu, de la Colegiul National Simion Barnutiu Simleu Silvaniei (17,5 puncte); premiul II – Sergiu Sabou, de la Colegiul National Silvania Zalau (17 puncte); premiul III – Ioana Ardelean, de la Colegiul National Silvania Zalau (16,5 puncte); mentiune I – Antoniu Suciu, de la Colegiul National Simion Barnutiu Simleu Silvaniei (16 puncte); mentiune II – Madalina Chis, de la Colegiul National Silvania Zalau (13 puncte) si mentiune III – Alexandru Fer, de la Colegiul National Silvania Zalau (11 puncte).

– la clasa a XI-a: premiul I – Horatiu Cosma, de la Colegiul National Silvania Zalau (19 puncte); premiul II – Oana Man, de la Colegiul National Silvania Zalau (13 puncte); premiul III – Dan Ilies, de la Liceul Teoretic Ion Agarbiceanu Jibou (12 puncte); mentiune I – Cosmin Nicoara, de la Colegiul National Silvania Zalau (7 puncte); – mentiune II – Hogye Rebeka, de la Grupul Scolar Gheorghe Pop de Basesti Cehu Silvaniei (6 puncte) si mentiune III – Szoke Andreea, de la Grupul Scolar Gheorghe Pop de Basesti Cehu Silvaniei (5 puncte).

– la clasa a XII-a: premiul I – Boros Imre, de la Liceul Reformat Wesseleny Zalau (21 puncte); premiul II – Catalin Turcas, de la Colegiul National Simion Barnutiu Simleu Silvaniei (20 puncte); – premiul III – Iulia Pernes, de la Colegiul National Silvania Zalau (17 puncte); mentiune – Paul Laza, de la Colegiul National Silvania Zalau, Mate Henrietta, de la Colegiul National Simion Barnutiu Simleu Silvaniei, si Laszlo Renata, de la Colegiul National Simion Barnutiu Simleu Silvaniei (11 puncte).

Cei mai buni elevi, din fiecare clasa, au fost rasplatiti pentru meritele lor. Premiile si mentiunile acordate au constat in diplome si carti, pentru castigatorii premiului I primind si un abonament la Gazeta de Matematica. Tabara de matematica a reunit 104 elevi de la scolile si liceele din Salaj.

Comentarii

comments

Lasa un Raspuns »