Profesorul Gheorghe Şişeştean s-a stins din viaţă

Andreea Vilcovschi 29 octombrie 2012 30
Profesorul Gheorghe Şişeştean s-a stins din viaţă

Profesorul Gheorghe Şişeştean a trecut la cele veşnice, duminică, 28 octombrie, după o cruntă suferinţă.

Născut în 25 aprilie 1954, în Şişeşti, judeţul Maramureş, Gheorghe Şişeşteanu a fost doctor în sociologie, un cunoscut scriitor şi profesor la Facultarea de Ştiinţe Socio-Umane din Oradea, specializarea sociologie şi profesor asociat la Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială a Universităţii Bucureşti.

A fost membru al Asociaţiei Sociologilor din România şi membru în Consiliul Ştiinţific al Asociaţiei de etnologie “L’Europe, la civilisation du Pain”, Paris. A fost redactor la revistele Limes, Journal of Social Research&Policy, Sociologie Românească şi membru al consiliului editorial al revistei “Societate şi Politică”. Este autorul mai multor lucrări, printre care “Forme de viaţă ţărănească în nord-vestul Transilvaniei”, “Economia rurală şi sfârşitul ţărănimii”, “Antropologia şi sociologia sacrului”, “Ţăranii şi noua Europă”, “Etnie, confesiune şi căsătorie în nord-vestul Transilvaniei” etc.

Prohodul se va oficia mâine, 30 octombrie, la Capela Cimitirului Ortodox din Zalău, iar înmormântarea va avea loc în satul său natal.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Comentarii

comments

30 Comentarii »

Comentariile venite din partea voastra cu privire la articolele prezentate pe website-ul nostru sunt apreciate de autorii materialelor si de ceilalti utilizatori, daca sunt exprimate intr-un limbaj decent. Ne rezervam dreptul sa nu publicam sau sa inlaturam de pe magazinsalajean.ro acele mesaje/comentarii/opinii licentioase (injurii, cuvinte obscene si atacul la persoana).

  1. Anonim 29 octombrie 2012 at 10:08 - Reply

    Lacrimi pentru un om cu totul si cu totul special!Odihneasca-se in pace

  2. Anonim 29 octombrie 2012 at 10:30 - Reply

    Odihna cea vesnica da-o lui Doamne si Lumina cea fara de sfarsit, sa-i straluceasca, sa-l odihneasca in Pace. Amin.

  3. Mircea Nicoara 29 octombrie 2012 at 10:43 - Reply

    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca si condoleante familiei indurerate din partea unui fost elev al sau si coleg de clasa cu fiica dumnealui, Madalina.

  4. viorel 29 octombrie 2012 at 10:50 - Reply

    Mi-a fost profesor de logica.
    Un om foarte destept!

  5. nae 29 octombrie 2012 at 11:09 - Reply

    Ai fost un om bun Ghita,sa te ierte bunul Dumnezeu !

  6. ostap bender 29 octombrie 2012 at 11:12 - Reply

    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!

  7. un fost student 29 octombrie 2012 at 11:34 - Reply

    Un profesionist si un sociolog de mare valoare -Dumnezeu sa-l odihneasca!

  8. Calin 29 octombrie 2012 at 11:39 - Reply

    Dumnezeu sa il odihneasca in pace!
    Un om cu totul deosebit!

  9. Ovidiu C. (fost elev la lic. de chimie nr.3 Zalau-1986) 29 octombrie 2012 at 11:47 - Reply

    Un mare om si un suflet pe masura. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

  10. Ioan S.(fost elev promotia 1980) 29 octombrie 2012 at 12:19 - Reply

    Dumnezeu sa-l odihneasca!
    A fost un om de o aleasa omenie,m-am intilnit cu drag,intodeauna,cu dinsul.

  11. Marius I. 29 octombrie 2012 at 12:46 - Reply

    Incredibil! S-a stins o valoare a invatamantului, un profesor exceptional, un prieten al elevilor si nu in ultimul rand un MARE OM.

    Dumnezeu sa va odihneasca DOMNULE DIRIGINTE. (CLASA XII E 1989)

  12. Adi B. 29 octombrie 2012 at 12:48 - Reply

    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca !
    Ii multumim pentru tot ceea ce a facut si insemnat pentru noi !

  13. un fost elev de liceu 29 octombrie 2012 at 12:57 - Reply

    Domnul Profesor a fost un om EXTRAORDINAR! Pot sa spun fara sa gresesc ca a fost unul dintre putinii oameni cu adevarat culti ai orasului. Este o mare pierdere trecerea sa in nefiinta. Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

  14. Anonim 29 octombrie 2012 at 13:15 - Reply

    Un om extraordinar.Mare pacat ca cei buni se duc dintre noi…odihneasca-se in pace.
    Condoleante familiei.

  15. zorro 29 octombrie 2012 at 13:15 - Reply

    Dumnezeu sa aiba in paza!

  16. Marius 29 octombrie 2012 at 13:36 - Reply

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Un om cu inima mare, un diriginte extraordinar.

  17. Sorin E. - Norvegia 29 octombrie 2012 at 13:44 - Reply

    Dumnezeu sa il odihneasca.
    Sincere condoleante familiei.

  18. Anonim 29 octombrie 2012 at 14:02 - Reply

    a mai ramas doar Grad in Salaj, intelectual.

  19. Dan A. - Absolvent LMF, generatia 1987 29 octombrie 2012 at 14:41 - Reply

    Un om deosebit din multe puncte de vedere.
    Mi-a fost dascal abia la LMF, chiar daca il stiam inca din vremea cand preda la Liceul de Chimie
    Dumnezeu sa il ierte si sa il odhneasca!
    Condoleante familiei…

  20. sebi 29 octombrie 2012 at 15:36 - Reply

    S-a stins un om deosebit, de o inteligenta sclipitoare. Dumnezeu sa-l odihneasca! Sincere condoleante Sola , tie si familiei.

  21. student la sociologie 29 octombrie 2012 at 17:44 - Reply

    un profesor extraordinar, mult prea indragit de studenti. nu pot sa cred ca nu mai exista
    acest Om atat de bun(din multe puncte de vedere).

  22. daniela 29 octombrie 2012 at 18:47 - Reply

    Ne aducem aminte de oamenii valorosi abia cand nu mai sunt. A luminat minti si a imbogatit suflete. Dumnezeu sa-i calauzeasca drumul…printre stele.Condoleante familiei.

  23. Andreas 30 octombrie 2012 at 10:54 - Reply

    Zalaul a ramas mai sarac … lumea a ramas mai saraca … pacat, mare pacat ! O sa ne lipsiti enorm domnule Profesor. Lasati in urma un gol imens in sufletele celor ce v-au cunoscut, apreciat si iubit. Dumnezeu sa va odihneasca in pace.

  24. o fosta studenta 30 octombrie 2012 at 18:27 - Reply

    d-zeu sal odihneasca s-a stin dintre noi un om cu adevarat intelectual a mai pierdut tara ceva bun din ia pacat

  25. pentru fosta studenta 31 octombrie 2012 at 20:55 - Reply

    Daca scri atat de agramat nu faci cinste profesorului tau. Pe viitor deci, tine-te departe de tastatura, pix sau orice obiect de scris. Sper pentru domnul profesor ca esti un caz izolat.

  26. Cristina Cristea 1 noiembrie 2012 at 07:17 - Reply

    Din păcate vestile triste calatoresc mult mai repede decât cele bune! S-a stins un om deosebit care mai avea multe de spus! Condoleante familiei!
    Cristina, Calgary

  27. o eleva 2 noiembrie 2012 at 16:07 - Reply

    Dumnezeu sa te odihneasca, Sisule!

  28. Tünde 10 noiembrie 2012 at 19:17 - Reply

    Eu sunt o unguroaica din Zalau, domnul Sisi mi-a predat ” Ergonomia muncii” in citeva ore, si s-a ocupat cu mine si inca doua colege duminica, sa ne apropieze stiinta in limba lui materna. Am devenit profesoara de economie. Cu multa datorinta dumnealui. De 25 de ani nu traiesc in Romania, dar Sisi, i-mi ramine : Sisi.:) Cu multa recunostinta.

  29. Gángá 19 noiembrie 2012 at 23:06 - Reply

    Si eu sint un ungur din Zalau, plecat de 21 de ani. Ma alaturez fostei mele colege, Tune. Despre acest Om, numai in superlative….Din SUA, Canada, Germania, Ungaria… etc si-au exprimat condoleantele fostii nosrti colegi maghiari. … da, Sisi imi ramine si mie.

  30. Anonim 8 decembrie 2012 at 20:37 - Reply

    ciao sisicule

Lasa un Raspuns »