O minoră din Şimleu, sclavă sexuală pentru tatăl său

Andreea Vilcovschi 25 aprilie 2013 23
O minoră din Şimleu, sclavă sexuală pentru tatăl său

Un şimleuan în vârstă de 45 de ani a fost trimis în judecată de către procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Sălaj pentru viol şi incest. Vasile Retean este acuzat că, în perioada decembrie 2010-martie 2012, şi-a constrâns copila, acum în vârstă de 19 ani, să întreţină cu el raporturi sexuale, ne-a declarat Pompilia Stana, purtătorul de cuvânt al Parchetului.
Fata a încercat să scape de chinurile la care era supusă, astfel că i-a dezvăluit mamei sale că tatăl o ameninţa cu acte de violenţă dacă nu îi satisface poftele carnale. Cum şimleuanul a negat acuzaţiile, mama nu a luat nicio măsură, astfel că individul a continuat să-şi abuzeze copilul.
Ajunsă la vârsta majoratului, tânăra a decis să ia atitudine şi a sesizat organele de poliţie. Vasile Retean a fost reţinut, iar în urma cercetărilor efectuate, procurorii au propus instanţei arestarea inculpatului. Potrivit reprezentantului Parchetului, Judecătoria Şimleu a respins această propunere, astfel că bărbatul este judecat în stare de libertate.
În cazul în care şimleuanul va fi găsit vinovat de cele două infracţiuni – viol şi incest, el riscă o pedeapsă de până la 18 ani de închisoare.

Comentarii

comments

23 Comentarii »

Comentariile venite din partea voastra cu privire la articolele prezentate pe website-ul nostru sunt apreciate de autorii materialelor si de ceilalti utilizatori, daca sunt exprimate intr-un limbaj decent. Ne rezervam dreptul sa nu publicam sau sa inlaturam de pe magazinsalajean.ro acele mesaje/comentarii/opinii licentioase (injurii, cuvinte obscene si atacul la persoana).

  1. Anonim 25 aprilie 2013 at 00:30 - Reply

    in stare de libertate????

  2. Anonim 25 aprilie 2013 at 07:39 - Reply

    din 2010 se stie si nu s-a luat nici o masura !
    va dati seama ce indura acea copila daca nici mama si nici organele in drept nu o apara.

  3. Anonim 25 aprilie 2013 at 11:14 - Reply

    bine ca ne declaram mari crestini. de 2000 de ani!

  4. Sophie88 25 aprilie 2013 at 13:04 - Reply

    Ce oameni, Doamne… 18 ani de inchisoare e prea putin pentru un astfel de “om”, ar trebui castrat cel putin si dupa aia spanzurat

    • Tabita 25 aprilie 2013 at 17:20 - Reply

      Lasa ca si mama, daca putem sa-i spunem, asa ? Cum sa nu-ti crezi copilul sau macar sa incerci sa urmaresti ???

  5. simleuan 28 aprilie 2013 at 21:16 - Reply

    castrat si violat de homosexuali.asta ii doresc!

  6. simleuan 28 aprilie 2013 at 21:18 - Reply

    castrat si violat de homosexuali/doar atat ii doresc

  7. corina 10 mai 2013 at 09:36 - Reply

    cum ati putut sa il judecati in stare de libertate????nu va e frica ca ii va face ceva mai rau feteii..se vede ca legea romana este incalcata daca ai bani si pile poti sa si omori ca nu iti face nimeni nimic tot mortul ii de vina….rusine

  8. simleul 13 mai 2013 at 15:03 - Reply

    Ceea ce e interesant este ca inculpatul deja a scapat ,,basma curata” de primul apel, scapa si de al doilea si ramane in libertate

  9. Anonim 2 iulie 2013 at 13:53 - Reply

    dar voi care va grabiti sa va dati cu parerea o cunoasteti nu stiti de cei ii in stare asa numita victima

  10. Anonim 2 iulie 2013 at 14:02 - Reply

    cine nu o cunoaste ?

  11. Anonim 5 iulie 2013 at 08:34 - Reply

    saracuta victima este foarte traumatizata acuma unbla de pe un trotuar pe altul din club in baruri se ascunde sub o pereche de ochelari saracuta oare cine sint parinti ei si cum o mai rabda dupa ce lea facut rusine sai fie.

  12. Anonim 12 iulie 2013 at 09:42 - Reply

    cineva ii vrea raul acelei familii iar presupusa viktima nu se vede pe dinsa sa fie traumatizata ba chiar din contra se distreaza de minune prin club unde era rasfatata de mai multi tineri din anturajul ei cu diferite cocteiluri si nu se da in parti ce mai trauma pe ia oare in familie cum se conporta fatuca asta chear este o vedeta nu o victima.

  13. cory 3 septembrie 2013 at 09:29 - Reply

    A fi arestat preventiv pe baza unor presupuneri si prezumtii este greu de imaginat,a fi judecat pentru o fapta pe care nu a savirsit-o este inaccesibil,a mai fi si condamnat dupa o judecata partinitoare, sumara,inchizitoriala este inuman si revoltator pentru anii in care traim. Cunosc aceasta familie iar asa numita victima este cunoscuta si renumita in rindul Simleoanilor,de mai mare rusinea ce a facut si ce face in continuare.

  14. cory 5 septembrie 2013 at 08:10 - Reply

    ………..

  15. lesu 5 septembrie 2013 at 08:15 - Reply

    bla bla bla

  16. xxx... 5 septembrie 2013 at 08:40 - Reply

    ….>>>

  17. Anonim 7 septembrie 2013 at 09:59 - Reply

    In baza caror dovezi este acuzat?

  18. Anonim 9 septembrie 2013 at 12:35 - Reply

    Oare de unde ia venit idea cu violu proasta ideie dar daca nu are dovezi sau probe ce se va intinpla cu dinsa? ar trebui sa plateasca pentru ca alti parinti sa nu mai cada in capcanele proprilor copii.

  19. Anonim 3 ianuarie 2014 at 11:02 - Reply

    Sint un prieten mai vechi al asa numitei victime chiar mai apropiati,si pritre alte discuti am intrebato daca este adevarat ca ar fi fost violata de tatal ei mia raspuns ca nu de ea ii vorba ci de alcineva atunci ce sa mai crezi.

  20. o cunostinta 30 ianuarie 2014 at 10:24 - Reply

    oare care e vinovat curios lucru.

  21. Anonim 30 ianuarie 2014 at 10:28 - Reply

    va chistiga ala care minte mai mult sau va avea dovezi.

  22. Anonim 30 ianuarie 2014 at 11:55 - Reply

    Din pacate se intilnesc tot mai des asa numite incidente dar de mai multe ori ele sunt copiate de catre copii si chear puse in practica sub forma de razbunare chiar de mai multe ori inscenari . Aceste probleme au fost si vor mai fi.Dar vor trebui justificate de catre anbele parti. din pacate unele cazuri sa rezolva altele nu dar de cele mai multe si cu toate astea RUSINEA va ramine pentru todeauna.

Lasa un Raspuns »