Ioan Mocan a fost “săltat” pentru evaziune fiscală

Olivian Vadan 11 aprilie 2013 48
Ioan Mocan a fost “săltat” pentru evaziune fiscală

Fostul consilier judeţean, şimleuanul Ioan Mocan, a fost reţinut în cursul zilei de miercuri de procurorii sălăjeni, pentru 24 de ore, pentru evaziune fiscală, alături de doi colaboratori ai săi: Gavril Costelaş şi Domiţian Ioan Paşca.

Procurorul şef al Parchetului de pe lângă Tribunalul Sălaj, Crin Bologa, ne-a confirmat faptul că omul de afaceri şimleuan a fost reţinut preventiv pentru săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală. “Prejudiciul calculat de Finanţe, în cazul lui Ioan Mocan, este de 1,8 milioane de lei, motiv pentru care a fost reţinut în cursul zilei de miercuri”, ne declară Crin Bologa.

Cei trei au fost aduşi în faţa judecătorilor Tribunalului Sălaj în cursul zilei de joi, cu propunere de arestare preventivă, pe o perioadă de 29 de zile. Instanţa a respins, însă, propunerea, astfel că Ioan Mocan, Gavril Costelaş şi Domiţian Ioan Paşca vor fi cercetaţi în libertate.

Considerat ca fiind unul dintre traseiştii politici notorii, însă cu acte în regulă, Ioan Mocan a candidat în 2012, mai întâi ca independent la alegerile locale pentru fotoliul de primar al oraşului Şimleu Silvaniei, ca la doar câteva luni să participe, din partea PP-DD Sălaj, la scrutinul pentru alegerile parlamentare, şimleuanul vizând de această dată funcţia de deputat pe colegiul Şimleu Silvaniei, fotoliu care avea să-i confere mai multă protecţie în faţa legii.

După cum ne informează chiar el pe site-ul personal, Ioan Mocan are 46 de ani, este căsătorit şi are doi copii. Este de profesie economist, iar “în tinereţe” a lucrat ca lăcătuş-mecanic şi sondor. Apoi, a fost lider de sindicat la schela Suplacu de Barcău, de unde a fost propulsat într-o funcţie de conducere în cadrul ANIF Bucureşti.

În vârstă de doar 23 de ani, Domiţian Paşca a devenit celebru după ce a înşelat zeci de oameni bolnavi din întreaga ţară, vânzându-le medicamente „miraculoase”. În plus, el a fost suspectat că în perioada 2008-2011, s-a dat drept detectiv particular, fără a absolvi un curs în acest sens, şi a înşelat statul român cu peste un milion de lei.

Pentru faptele de care sunt acuzaţi, Mocan, Paşca şi Costelaş riscă între doi şi zece ani de închisoare.

Gavril Costelaş, de 48 de ani, a devenit administratorul firmei Petro Construct SRL, deţinută de Ioan Mocan, în 2010, momentul în care acesta din urmă a fost numit director al Agenţiei Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare.

Comentarii

comments

48 Comentarii »

Comentariile venite din partea voastra cu privire la articolele prezentate pe website-ul nostru sunt apreciate de autorii materialelor si de ceilalti utilizatori, daca sunt exprimate intr-un limbaj decent. Ne rezervam dreptul sa nu publicam sau sa inlaturam de pe magazinsalajean.ro acele mesaje/comentarii/opinii licentioase (injurii, cuvinte obscene si atacul la persoana).

  1. Anonim 11 aprilie 2013 at 09:52 - Reply

    NEVINOVAT

  2. Gigi 11 aprilie 2013 at 09:56 - Reply

    A fost retinut de catre Parchet ,nu a fost arestat.In Romania procurorii nu aresteaza,doar instantele pot aresta.In orice caz badea mocan asta de mult trebuia luat la intrebari.A cam fost mana lunga si a facut multe matraplazacuri din care si-a umplut buzunarele inca de cand era mare lider sindical.In afara apetentei sale pentru hotii omul este un personaj grotesc .

  3. Anonim 11 aprilie 2013 at 10:00 - Reply

    puteti sa spuneti arestat, doar voi ati spus si ca s-a spanzurat

  4. Anonim 11 aprilie 2013 at 12:05 - Reply

    Era si timpul ca omul asta sa fie luat la intrebari

  5. Anonim 11 aprilie 2013 at 12:34 - Reply

    De ce ati modificat titlul? :))))))))))))))))

  6. eu 11 aprilie 2013 at 12:36 - Reply

    probabil pentru ca suna mult mai bine… ce zici?

  7. Economist din lacatus-mecanic si sudor 11 aprilie 2013 at 12:36 - Reply

    Si la asta i-a venit cheful de scoala de cand cu Goldisul la Zalau…

  8. Anonim 11 aprilie 2013 at 12:45 - Reply

    :))))) noroc ca nu ai tiparit articolul ca nu stiu cum il modificai

  9. dyndac 11 aprilie 2013 at 12:50 - Reply

    daca asta e economist, atunci a facut scoala cu Buboi in aceasi banca
    au terminat facultatea, masterul si dupa aceea s-au dus sa-si dea si bacul
    un excroc care a profitat din plin de statutul lui politic si de amenintarile pe care le face la adresa oricui avea curajul sa-i stea in fata

  10. Anonim 11 aprilie 2013 at 12:54 - Reply

    e liber, gata! mare tamtam in presa pentru nimic. cei de la SportulSalajean au publicat ca a fost lasat in libertate.

  11. fonduri m U i E 11 aprilie 2013 at 12:56 - Reply

    si cine stie, poate cu ocazia asta o sa-i fie verificate si proiectele pe fonduri europene, de pe numele lui, a nevestei si a fetei.
    se lauda ca a “rezolvat” milioane de euro din bani europeni, si se plangea cat de greu ii este sa tina evidenta la toate proiectele pe care le are in derulare si monitorizare
    cine stie ce mai descopera procurorii pe acolo

  12. musca 11 aprilie 2013 at 13:50 - Reply

    Mai cum puteti fii asa rai oamenii!!!!?????Nu va este rusine ?????Cum va puteti bate asa joc de un om pe care nu il cunoasteti!!!!Dumnezeu iubeste oameni bunisi chiar deaia a scapat.Nu cunoasteti nu vorbiti!!!!!!!!!

  13. Anonim 11 aprilie 2013 at 14:04 - Reply

    Hotul,cum ii făcea pe toti talhari in campanie….el,cinstitul!

  14. musca 11 aprilie 2013 at 14:15 - Reply

    Nu vad de ce va pasa de alti si nu va vedeti de problemele voastre.Sunteti toti invidiosi pe el si pe toata fam lui.

  15. penal 11 aprilie 2013 at 15:13 - Reply

    ba gaozarilor !! de ce nu faceti plangeri penale voi, daca stiti atatea !! cine stie ceea mai mica fapta penala a lui mocanu sau altul de teapa lui sa fie pusa pe hartie si trimisa la Politie, Procuratura, DNA, DICOT si alte institutii abilitate sa le verifice
    cine stie ceea mai mica isprava penala a acestui politician si om de afaceri Mocanu sa o faca incris, chiar si anonima, sa o trimita prin posta la mai multe agentii si institutii abilitate si doar asa o sa poata cineva sa se apuce sa-l verifice

  16. Ion Ion 11 aprilie 2013 at 15:15 - Reply

    Iar vorbiti pe nas.Omul si-a facut studiile la Craiova,nicidecum la V.Goldis.Reţinerea pentru anchetă este una iar arestarea preventivă
    cu totul altceva…v-aţi udat degeaba…dar merita să mai citiţi din când în când iar unii să mai invăţaţi să scrieţi.

  17. puscarie-puscarie 11 aprilie 2013 at 15:16 - Reply

    nu a scapat !! atat doar ca judecatorii din Salaj nu au singe in scula sa-l bage la racoare pe acest specimen de excroc
    sa speram ca procurorii astia tineri o sa aoba curajuls i competenta sa duca la capat ce au inceput
    sa speram ca o sa verifice si acel accesari de fonduri europene si sa-l vedem noi atunci pe Mocanu cum o mai scoate la capat
    a, da ! binenteles ca suntem rai !! cum ai vra sa fim cu unul ca el, care a furat si inselat pe toata lumea cu care a avut deaface

  18. Craiova? 11 aprilie 2013 at 15:25 - Reply

    acolo este ceva facultate de renume pentru penali=politicieni? sa o creada mutu si pe asta ! auzi ca Mocanu a fost la cursuri la o facultate !! nici nu stie cei ala curs, dapoi diploma !
    la fel ca Ponta si alti politicieni si-a facut facultatile dupa 30 de ani, dupa ce au avut nevoie de un CV in politica
    Mocanu este un exemplu clasic de politician fara scoala, dar care a compensat prin nesimtire si tupeu, si care daca avrut sa ocupe o functie mare in stat, a avut nevoie sa poata sa-si inscrie in CV si o facultate, si asa a ajuns sa aiba o diploma se la o facultate fantoma din craiova

  19. Anonim 11 aprilie 2013 at 15:28 - Reply

    Asta-i mana in mana cu seful politiei din Simleu, domnul Ionescu. Probabil se va taragana toata ancheta ani buni, iar apoi o sa faca vreo doua luni ca Nastase. Pentru buna purtare…

    Rugaminte: Nu-l tineti mult pe domnul doctor Pasca, de dragul pacientilor pe care il trateaza.

  20. Craiova? 11 aprilie 2013 at 15:29 - Reply

    mocanu a reusit sa faca scoala universitara precum a crescut Fat Frumos. A facut facultatea fara sa mearga la un curs, fara sa se prezinte la examene, in jumatate timpul norma, a mai facut si un masterat si totul doar pentru a avea si el scoala in fata fraierilor de alegatori
    a ajuns si director la ANIF, de unde a reusit sa-si mai traga ceva bani si in primul rn sa-si dea ceva lucrari de milioane de euro la firmele sale, firme care culmea au si accesat fonduri europene
    dar asta e alta mancare de peste, pe care cei de la DNA, DICOT si nu in ultimul caz, cei de la DLAF ar trebui sa verifice

  21. Anonim 11 aprilie 2013 at 16:16 - Reply

    Nu prea stiti voi legile, dar sunteti amuzanti :)))))))))

  22. Anonim 11 aprilie 2013 at 19:54 - Reply

    Stai linistit Mocanule ca si Dragan abia o venit acasa si o luat MATUL cu un milion de euro +TVA

  23. xxxx 11 aprilie 2013 at 21:57 - Reply

    da,bologa e procuror tanar si cinstit…..

  24. Anonim 11 aprilie 2013 at 23:34 - Reply

    Daca nu-i mana lui Bode atunci ii bine ca da cu subsemnatu’. Sa vedem ce iese.

  25. vlad turcas 12 aprilie 2013 at 00:23 - Reply

    hai,ca se poate si mai mult,macar un 29 de zile :))) hhhhhhhhh.Dumnezeu nu doarme !!!

  26. Anonim 12 aprilie 2013 at 08:28 - Reply

    eu stiu ca aluat mita 2000 de marci germane/pers, de la cei care au fost angajati la suplac la schela cand era mare lider de sindicat ,ce ancheta s-a facut de nu l-au descoperit,cine a condus acea ancheta?

  27. nae l. 12 aprilie 2013 at 08:49 - Reply

    Cred ca parchetul nostru “lucreaza” selectiv ! Pe cand , d-le Bologa veti verifica modul fraudulos de exploatare a padurilor primariei ,aflate in custodia Ocolului Silvic Stejarul ?

  28. Anonim 12 aprilie 2013 at 09:52 - Reply

    da, lucreaza selectiv. de exemplu pe Mocanu nu l-o cotat nimeni la oua pana acum, desi are scris pe frunte mafiot. da asa-i cand faci front comun cu comandantul politiei

  29. treaba mea 12 aprilie 2013 at 11:13 - Reply

    da ce va roade asa tare ??????va pare rau ca nu santeti descurcareti si nu va duce capu sa faceti bani ca mocanu

  30. musca 12 aprilie 2013 at 12:56 - Reply

    Da voi nu faceati la fel ca el?Sau ca si multi alti care fura si mai mult!!!!!!!!!!?!?!!??

    • Andreas 12 aprilie 2013 at 13:23 - Reply

      Sa inteleg ca nu te deranjeaza acest comportament. Daca aceasta ar fi optica generala, atunci nu ar mai trebui sa ne miram in momentul in care Romania va ajunge in incapacitate de plata, respectiv FALIMENT TOTAL. Sa nu ne mai dorim drumuri. cai ferate, sanatate, educatie, nivel de trai, etc. la nivel european ?
      Mesajul este valabil si pentru “treaba mea”, de mai sus.

  31. Anonim 12 aprilie 2013 at 14:55 - Reply

    nu stiu de ce l-a tras Mocan si pe domnul doctor Pasca dupa el…lasati-l acasa la pacienti ca au nevoie de dansul

  32. musca 12 aprilie 2013 at 15:28 - Reply

    Sigur ca nu ma deranjeaza .Nu e treaba nimanui sa judece pe nimeni.Nu aveti de lucru daca va ocupati cu astfel de minciuni.Stati linistiti ca ati vrea voi sa fiti in locul lui sa aveti ce are el.Il duce capu mai mult ca pe multi dintre cei ce se ocupa cu astfel de minciuni.Stati acasa daca nu cunoasteti!!!!!!!!Ok

    • Anonim 12 aprilie 2013 at 16:21 - Reply

      asta e o problema generala in Romania. Dupa unii, totul e “ok”. Procurorii “nu au de lucru” ca se ocupa cu asa ceva. Locul oamenilor cu o asemenea optica e in jungla, nu intr-o societate.

  33. x 12 aprilie 2013 at 20:00 - Reply

    astea ne sunt alesii “OAMENI DE ANCREDERE” sa le fie rusine altii nu au paine pe masa ei se scalda-n bani nemunciti

  34. Ion Ion 13 aprilie 2013 at 09:03 - Reply

    Măi ,,puşcărie-puşcărie,, ţi-ai ales bine anonimatul dar te sfătuiesc să de duci la şcoală,altfel te faci de râs scriind despre alţii.Vezi tu,este adevărată vorba aia care spune că ,,Prostul dacă nu-i fudul,parcă nu e prost destul,,.

  35. musca 13 aprilie 2013 at 11:25 - Reply

    MUSCA SUNT SOFERUL LUI MACIU , LASATI DR SA LUCREZE

  36. pdl-ist 14 aprilie 2013 at 18:16 - Reply

    mocanu tot umbla prin oras sa vada lumea ca e liber.Doamne apara ca multa minte are,el saracu crede ca lumea il iubeste !

  37. lacomie 15 aprilie 2013 at 15:41 - Reply

    sa speram ca nu o sa-si bage toata familia in puscarie, ca asa-i de tampit si lacom, ca a facut o multime de firme si afaceri si pe numele lui nevstasa si fica-sa
    numa cate a invartit cu bani europeni, si baga toti trei puscarie si i se duce toata averea pe ap sambetii

  38. lacomie 15 aprilie 2013 at 15:42 - Reply

    sa speram ca nu o sa-si bage toata familia in puscarie, ca asa-i de tampit si lacom, incat a facut o multime de firme si afaceri si pe numele lui nevstasa si fica-sa
    numa cate a invartit cu bani europeni, si baga toti trei puscarie si i se duce toata averea pe ap sambetii

  39. pt ion ion ion 15 aprilie 2013 at 15:44 - Reply

    ba !! tu ti cu ursu ?
    ce ai cu carcotasii ? te supara adevarul sau gramatica?

  40. Anonim 21 aprilie 2013 at 13:52 - Reply

    daca vreti sa stiti ce a facut si la Suplac accesati gazeta de Oradea sau pur si simplu pe google “liderul sindical de la Suplac”…..te apuca groaza
    nu stiu de unde si-a achizitionat diplomele ….ca scoala nu are…..da ce-i mai rau nu are cei 7 ani de acasa

  41. pt toti carcotasii 22 aprilie 2013 at 07:04 - Reply

    toti taranii lasa comentarii si ei nu au habar de nimic .cum apare un subiect cum toti aceeasi tarani comenteaza..cum puteti comenta ceva ce nu stiti si nu aveti habar? va spun eu de ce: PT CA SUNTETI NISTE BARFITORI si oameni de cea mai joasa speta care nu au ce lucra si nu au nimic..si de aceea va e ciuda pe omu care are! OMUL ARE pt ca munceste! .care dorm toata ziua ca voi si urmaresc numai barfe , barfe NU AU NIMIC! deci concluzia sunteti niste RATATI CARE COMENTEAZA

  42. Anonim 25 aprilie 2013 at 14:43 - Reply

    lasa mai “pt toti carcotasii” nu esti tu cel care lae stie pe toate….eu ce am afirmat mai sus stiu si pot dovedi…da nu se face pana la urma va pica DIN PACATE in picioare, cand se potolesc apele
    Tare bine ar fi sa nu fie asa…din pacate genul asta de oameni conduc tara.
    Nu te mai agita sa-i iei apararea…treba lui cu banii(si al finantelor), dar ce comportament a avut la Suplac nu are nici o justificare….iar cand are la bord,se comporta precum in articolul respectiv.Nici treaz nu-i mai civilizat,din pacate.

  43. AUREL ANCAU 4 iulie 2013 at 11:59 - Reply

    Eu nu stiu daca va m-ai aduceti aminte cind acest MOCANU IOAN, a luat taurul de coarne si s-a luptat cu mafia din Suplacul de Barcau, rezolvind multe si aproape imposibile probleme ce le aveau la acea ora petrolistii din Suplac, mai ales sondorii.

  44. Anonim 12 iunie 2014 at 19:44 - Reply

    un gunoi

  45. Parte civila ,parte vatamata 2 martie 2015 at 21:27 - Reply

    Domnule Mocanu si domnule Aurel Ancau ,daca tot afirmati ca a-ti luat taurul(n.r Liviu Luca)de coarne in cauzele fostilor si actualiilor petrolisti pentru recuperarea DREPTURILOR fostilor si actualilor petrolisti,am sa va chem in instanta de judecata in dosarul penal 2959/3/2014,deocamdata ca martori ,pentru unele afirmatii, pe care le-ati facut in presa ,in sensul ca sunteti in posesia unor documente(acel protocol incheiat intre fosta conducere Petrom si FSLI Petrom condus de Liviu Luca)fiind necesar in completarea probatoriului pentru recuperarea prejudiciului in dosarul penal PAS. Un intervenient in interes propriu dosar PAS civil nr.12095/299/2009 si parte vatamata dosar penal PAS 2959/3/2014,Tribunal Bucuresti,sectia penala.

  46. AUREL ANCAU 25 august 2016 at 11:32 - Reply

    AM VAZUT DE MULT TIMP ARTICOLUL TAU. TREBUIE SA FII UN PITIC ALTFEL NU TE-AI BAGA CA MUSCA IN P—A INTR-UN RAZBOI ASA DE MARE. VEZI-TI DE NECAZURILE TALE.

Lasa un Raspuns »